Aktualności
Życie akademickie
27 Maja
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2021-05-27

Studenci PWr budują nowy system do hodowli roślin bez gleby

Zbudowanie dwóch systemów hydroponicznych zakłada projekt realizowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” działającego na Politechnice Wrocławskiej. Na swój pomysł otrzymali dofinansowanie w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Hydroponika to uprawa roślin bez gleby. W tego typu „farmach” rośliny są najczęściej umieszczane w wełnie mineralnej, przez którą przepuszczana jest woda z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi oraz odpowiednio naświetlane. Dzięki temu szybciej rosną, a przez brak ziemi mniej ważą i dzięki temu są dobrym rozwiązaniem np. dla załóg przebywających na stacjach kosmicznych.

Na pomysł zbudowania systemu hydroponicznego „Luna” wpadł Łukasz Kucharski, student kierunku elektronika na Wydziale Elektroniki, czytając książki z serii „Ekspansja”, opowiadające o losach załogi statku kosmicznego „Rocinante”. Opisywane były tam m.in. pola hydroponiczne służące do hodowli roślin na stacjach kosmicznych.

Postanowiłem poczytać więcej na ten temat i stworzyłem pierwszy prototyp w domu. Rośliny rosły bardzo szybko i bez większych problemów, więc pokazałem rezultaty w naszym kole naukowym. Postanowiliśmy spróbować – tłumaczy.

Podstawową instalację hydroponiczną rzeczywiście można obecnie zbudować w warunkach domowych czy szklarniowych, choćby do hodowli ziół czy paproci, ale projekt studentów Politechniki Wrocławskiej jest dużo bardziej ambitny.

Chcemy zbudować dwa autonomiczne systemy hydroponiczne. Pierwszy z nich będzie wertykalny, a jego konstrukcja zostanie w większości wydrukowana na drukarce 3D. Natomiast drugi zostanie przeznaczony do hodowli roślin w pomieszczeniach bez dostępu do światła. Rośliny zostaną umieszczone w przygotowanym przez nas regale z odpowiednim oświetleniem i aparaturą do kontroli wszystkich aspektów hodowli. Wszystkie systemy będą podłączone do aplikacji internetowej przechowującej dane z czujników i umożliwiającej kontrolę każdej hodowli zdalnie – wyjaśnia Kucharski.

Projekt systemu hydroponicznego „Luna” ma być gotowy w 12 miesięcy. Później będzie dalej rozwijany.  Na realizację swojego pomysłu studenci otrzymali dofinansowanie wysokości blisko 15 tys. zł z programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ma on pomóc kołom naukowym w stworzeniu innowacyjnych projektów oraz usprawnić mechanizm transferu opracowanych przez studentów technologii i rozwiązań technicznych do gospodarki. Na wsparcie resort przeznaczył ponad 6,5 mln zł.

źródło: PWr

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)