Aktualności
Życie akademickie
27 Marca
Źródło: www.pwsz.nysa.pl
Opublikowano: 2020-03-27

Studenci PWSZ w Nysie drukują osłony ochronne dla pracowników szpitali

Kilkaset sztuk osłon ochronnych dla pracowników służby zdrowia wyprodukowali na drukarkach 3D studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

W czasie pandemii wiele placówek medycznych stanęło przed sporym problemem braku sprzętu, który umożliwiałby pracownikom odpowiednie zabezpieczenie. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie nabyte podczas studiów w nyskiej uczelni, żacy na co dzień działający w Kole Naukowym Abaculus w ramach kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji postanowili sami zaprojektować wzór przyłbicy ochronnej.

– Mamy drukarki 3D i trochę umiejętności, więc jako Koło Naukowe Abaculus nie pozostajemy bierni i pod opieką mgr inż. Jacka Tomasiaka zaprojektowaliśmy, przetestowaliśmy i wytworzyliśmy przyłbice ochronne – z dumą opowiadają studenci PWSZ w Nysie.

Pierwsza partia osłon ochronnych trafiła już do szpitali w Nysie i Głuchołazach, m.in. do pielęgniarek, wśród których jest wiele absolwentek pielęgniarstwa PWSZ w Nysie. Zapotrzebowanie wyrazili także ratownicy medyczni, absolwenci i wykładowcy kierunku ratownictwo medyczne. Wydrukowana i zmontowana osłona ochronna po założeniu na głowę trzyma się mocno. Na folii dodano na górze wywiewy, aby nie zaparowała. Wydrukowana rama przyłbicy ma 3 mm grubości. Projekt studentów PWSZ w Nysie umożliwia produkcję jednej osłony ochronnej w ciągu 35 minut, podczas gdy większość gotowych projektów na drukarki 3D dostępnych w internecie wymaga około 3 godzin druku.

– To przy obecnym zapotrzebowaniu nie było do zaakceptowania – podkreślają studenci, którzy już w pierwszym tygodniu wyprodukowali 200 osłon ochronnych.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zapewniła wsparcie przedsięwzięcia, do akcji wolontariuszy przyłączyły się lokalne przedsiębiorstwa, które dostarczyły materiały niezbędne w produkcji metodą 3D. Głuchołaski zakład Schattdecor przekazał studentom dużą ilość folii ochronnych, a firma Wakmet z Bodzanowa rolki filamentu PET-G.

Projekt osłon ochronnych i pliki do druku można pobrać ze strony internetowej koronawypad.pl, którą utworzyli studenci nyskiej PWSZ.

źródło: PWSZ

Dyskusja (0 komentarzy)