Wirtualną strzelnicę otwarto na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Będzie służyła studentom kierunku bezpieczeństwo narodowe.
Na lubelskiej uczelni studenci obcują z bronią już od siedmiu lat, gdy do programu kształcenia wprowadzono podstawy strzelectwa sportowego. Od tamtej pory zajęcia prowadzone przez praktyków, żołnierzy służby czynnej oraz zawodowej, w tym instruktorów stowarzyszenia Legia Akademicka, cieszą się niesłabnącą popularnością.
To odpowiedź na oczekiwania naszych studentów i jednocześnie szansa na wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia. Właśnie od momentu wprowadzenia modułów „praktycznych”, nie tylko strzelectwa, ale także systemów łączności i wsparcia dowodzenia czy udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych, obserwujemy niesłabnące zainteresowanie kierunkiem bezpieczeństwo narodowe – przyznaje dr Ewelina Panas, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Co roku programem objętych jest ponad 120 osób, kolejnych kilkadziesiąt wybiera strzelectwo w ramach fakultetu. Zdecydowana większość preferuje część praktyczną. Ale podobnie jak z prawem jazdy i tu teoria jest niezbędna. Zakres materiału obejmuje: systematykę, klasyfikację broni, teorię oddania strzału, budowę oraz mechanikę działania broni, wprowadzenie do bezpiecznego strzelania. Student dowiaduje się o właściwościach bojowych broni strzeleckiej i amunicji oraz jak bezpiecznie się nią posługiwać, poznaje podstawowe pojęcia z zakresu balistyki i teorii strzału, a także działanie części i mechanizmów. Największy nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo obsługi broni palnej oraz oddanie celnego strzału. Chodzi o to, aby student, który w przyszłości trafi do formacji mundurowych, miał już podstawową wiedzę i umiejętności.
Do tej pory studenci nabywali je na zajęciach terenowych i przy wykorzystania innych strzelnic. Przeniesienie siedziby Wydziału Politologii i Dziennikarstwa do nowoczesnych wnętrz na Kampusie Zachodnim im. Unii Lubelskiej umożliwiło uwzględnienie w projekcie architektonicznym przestrzeni na wirtualną strzelnicę. Jej otwarcie odbyło się 25 kwietnia.
Strzelnica dysponuje dwoma stanowiskami do oddawania strzałów z możliwością rozbudowy do czterech. Została wyposażona w program symulacyjny Laser-ammo dający podstawę do modułowego rozszerzania o dodatkowe komponenty. Na stanie są także: replika pistoletu Umarex Glock G17 oraz karabinu AR15 CYMA CM 002 zaopatrzone w czujniki elektroniczne (laserowe) umożliwiające ćwiczenia strzeleckie. Tarcze można wirtualnie ustawić na odległość 100 metrów dla broni długiej oraz 50 m – dla broni krótkiej. Moduły laserowe stosowane do broni są wymienne, co rozszerza możliwości zastosowania różnych systemów na strzelnicy. Do końca roku akademickiego planowane jest doposażenie miejsca o dodatkowe dwie repliki pistoletu i karabinu.
Strzelnica przygotowana została w celu realizowania potrzeb dydaktycznych oraz badawczo-rozwojowych studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe, ale skorzystają z niej także osoby kształcące się na innych kierunkach.
MK