Aktualności
Życie akademickie
03 Stycznia
Źródło: WUM
Opublikowano: 2022-01-03

Studenci WUM zarejestrowali 425 potencjalnych dawców szpiku

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla pacjentów chorych na nowotwory krwi. W jej wyniku do bazy dołączyło 425 nowych osób, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich uczelni biorących udział w przedsięwzięciu.

Projekt HELPERS’ GENERATION realizowany jest na uczelniach w całej Polsce od 2013 roku. Przez ten czas studenci zorganizowali 1325 akcji rejestracji, w wyniku których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 130 805 nowych potencjalnych dawców szpiku. Ponad 1000 z nich zostało dawcami faktycznymi, dając tym samym szansę na powrót do zdrowia pacjentom, wymagającym przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych.

W tegorocznej, 13 edycji projektu wzięło udział 65 uczelni! Najwięcej potencjalnych „bliźniaków genetycznych” zarejestrowali studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stanowiska rejestracyjne były prowadzone przez 64 wolontariuszy z pięciu kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, technik stomatologicznych, pielęgniarstwa i farmacji. Działali oni przez 5 dni, rejestrując w tym czasie 425 nowych osób do bazy Fundacji DKMS.

Dla wielu pacjentów chorych na nowotwory krwi przeszczepienie komórek krwiotwórczych od niespokrewnionego dawcy jest jedyną szansą na przeżycie. Jego znalezienie nie jest proste i w najlepszym wypadku szansa wynosi 1:20 000. Potrzebne jest dopasowanie pod względem antygenów zgodności tkankowej HLA i niestety tylko 25% chorych znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. W pozostałych przypadkach pacjenci muszą liczyć na to, że gdzieś na świecie znajdzie się niespokrewniony, zarejestrowany, zgodny dawca. Dołączając do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, możemy podarować szansę na wyzdrowienie chorym na nowotwory krwi. Procedura pobrania szpiku wiąże się dla nas jedynie z tymczasowym dyskomfortem. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wiele osób zdecydowało się przyjść i zechciało wesprzeć pacjentów, którzy czekają na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego” – mówi jedna z organizatorek akcji Martyna Zwierzchowska, studentka IV roku kierunku lekarskiego WUM.

Wydarzenie organizowane było w dniach 6–12 grudnia 2021 roku w ramach XIII edycji ogólnopolskiego projektu HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS i projektu „Marrow Hero” Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH) Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa.

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Z ponad 6 mln zarejestrowanych dawców DKMS jest największą siecią Ośrodków Dawców szpiku na świecie. W Polsce działa od 2008. Zarejestrowała w naszym kraju ponad 1,7 mln potencjalnych dawców, z czego blisko 10 tys. to dawcy faktyczni.

MK, źródło: WUM, DKMS

Dyskusja (0 komentarzy)