Aktualności
Życie akademickie
28 Czerwca
Źródło: www.put.poznan.pl
Opublikowano: 2023-06-28

Studenci z Polski wśród najlepszych w Spaceport America Cup

Znakomicie spisali się polscy studenci w międzynarodowym konkursie Spaceport America Cup, który odbywał się w stanie Nowy Meksyk w USA. Zwycięzcami najbardziej zaawansowanej technicznie kategorii został zespół RocketLab z Politechnik Poznańskiej. Na podium stanęła też ekipa PWr in Space z Politechniki Wrocławskiej.

Zawody Spaceport America Cup organizują wspólnie Spaceport America – komercyjny port kosmiczny zbudowany przez Virgin Galactic w stanie Nowy Meksyk w USA oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association (ESRA). W tym roku w imprezie wzięło udział aż 158 drużyn reprezentujących 24 kraje. W tym gronie znalazły się cztery polskie ekipy.

Zespół RocketLab wystartował z rakietą sondażową o nazwie HEXA 4. „Po niecałych 7 sekundach lotu osiągnęła maksymalną prędkość, która wyniosła 483 m/s, czyli ponad 1700 km/h” – napisali w swoich mediach społecznościowych studenci z Politechniki Poznańskiej. To nie pierwszy ich sukces podczas Spaceport America Cup. Dwa lata temu z rakietą badawczą HEXA 2 zdobyli dwie nagrody: za najlepszy projekt pod względem technicznym – Technical Excellence i podobnie jak w tym roku w najbardziej zaawansowanej technicznie kategorii – 30K SRAD Hybrid/Liquid.

Autorski silnik Broomstick 2+ sprawił, że przeciążenie startowe wyniosło 11G. Warunki były trudne ze względu wysoką prędkość wiatru, graniczącą z dopuszczalnymi limitami określonymi przez organizatorów zawodów. Z uwagi na te okoliczności w momencie startu podjęliśmy decyzję o tankowaniu mniejszej ilości utleniacza. Mimo tego HEXA dotarła na pułap prawie 8,5 km (27 808 ft) – relacjonują młodzi konstruktorzy z Poznania.

Studencka grupa badawcza PUT Rocketlab działa na Politechnice Poznańskiej od 2017 r. Zespół liczy blisko 70 osób, które studiują na różnych wydziałach i kierunkach, m.in. automatyki i robotyki, elektroniki i telekomunikacji, informatyki, inżynierii chemicznej, inżynierii bezpieczeństwa, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, lotnictwa i kosmonautyki oraz inżynierii zarządzania.

Z kolei stworzona przez koło naukowe PWr in Space z Politechniki Wrocławskiej rakieta R5 Aurora zajęła drugie miejsce w kategorii konstrukcji z napędem hybrydowym 10k SRAD Hybrid. Konkurencja polegała na wyniesieniu rakiety – przy pomocy silnika autorskiej produkcji zasilanego paliwem hybrydowym – na wysokość dokładnie 10 tys. stóp (ok. 3048 m). Za każdy metr powyżej lub poniżej limitu drużyna otrzymywała punkty karne.

Do USA wybrało się łącznie 15 osób reprezentujących uczelnię, którzy zabrali ze sobą mierzącą cztery metry długości rakietę R5 Aurora. Sami ją zaprojektowali i samodzielnie zbudowali każdy jej element. Nazwa rakiety nawiązuje do zorzy polarnej, dlatego całość została oklejona specjalną, różnokolorową, mieniącą się folią – opisują.

PWr in Space to koło naukowe, które zrzesza miłośników rakiet, technologii kosmicznych oraz eksploracji kosmosu. Pomaga rozwijać zainteresowania i zbierać doświadczenia. Studentów z różnych wydziałów łączy wspólna pasja. Obecnie jeden z projektów to PoliWRocket – rakieta R5, napędzana silnikiem hybrydowym, która wzięła udział w międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup 2023.

Podczas zawodów swoje rakiety prezentowały również zespoły: AGH Space Systems (rakieta 3-TTK+) oraz SimLE z Politechniki Gdańskiej.

źródło: MEiN

RocketLab
PWr in Space
AGH Space Systems, fot. Szymon Janaczek
Dyskusja (0 komentarzy)