Aktualności
Życie akademickie
14 Czerwca
Źródło: www.amu.edu.pl
Opublikowano: 2019-06-14

Studenci z UAM polecieli do Ugandy

Grupa studentów z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyleciała do Ugandy na Kurs Biologii Tropikalnej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać unikalne środowisko lasu równikowego zlokalizowanego w Parku Narodowym Kibale.

Specjaliści z UAM zajmujący się od lat owadami, ssakami naczelnymi, niesporczakami czy ptakami, pokażą studentom specyfikę środowiska tropikalnego. Dzięki miniprojektom badawczym żacy poznają metodykę badania naczelnych, ptaków, owadów i innych bezkręgowców poprzez obserwacje, filmowanie, nagrywanie, łapanie, mierzenie i analizowanie uzyskanych wyników. W efekcie przyczyni się to do lepszego zrozumienia, na czym polega fenomen tropikalnego boomu bioróżnorodności.

Zajęcia w bieżącym roku zostały zorganizowane dla wybranych w drodze konkursu studentów Wydziału Biologii i sfinansowane w całości przez władze Wydziału Biologii i rektora UAM. Prowadzone będą przez dr hab. Małgorzatę Arlet (Instytut Antropologii – prymatolog, która w Kibale NP pracowała naukowo wiele lat nad ssakami naczelnymi), dr. hab. Freerka Mollemana (entomolog z Zakładu Zoologii Systematycznej, badający od wielu lat motyle w Ugandzie), dr. hab. Łukasza Kaczmarka (specjalista od niesporczaków, niezniszczalnych bezkręgowców, które bada od Arktyki do równika, Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt) oraz ornitologów specjalizujących się w badaniu komunikacji dźwiękowej ptaków: dr. Pawła Szymańskiego i prof. Tomasza Osiejuka (Zakład Ekologii Behawioralnej) – od ponad dziesięciu lat prowadzących prace w Afryce.

Kurs ma być organizowany w kolejnych latach, również dla studentów i badaczy z innych wydziałów UAM. Organizatorzy uważają, że jest możliwość przyłączenia się do wyjazdów studentów z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, dla których zrobienie reportażu z zajęć biologów lub z życia lokalnej ludności może być stażem życia. Dla studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych ostatnie resztki afrykańskich lodowców mogą być nie lada gratką, zwłaszcza że niektóre w Ugandzie za ok. pięć lat przestaną istnieć! Podobne kursy, które w Polsce należą do rzadkości, organizują najlepsze światowe uniwersytety.

Źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)