Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 1 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Fizyków, który odbywał się w podparyskim Palaiseau. W zawodach rywalizowało 18 zespołów z całego świata.
International Physicists’ Tournament to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki. W tym roku miała miejsce już 15 edycja wydarzenia. O zwycięstwo rywalizowało 18 drużyn z 16 państw, m.in. Francji, Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady i USA. Polskę reprezentowali studenci Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowania do zawodów trwały kilka miesięcy.
Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – wyjaśnia opiekun reprezentacji dr hab. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.
Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji.
Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników – wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla dr hab. Krzysztof Turzyński.
Awans drużyny Wydziału Fizyki UW do finału poprzedzony był eliminacjami, w których Polacy pokonali m.in. zespół z University of Cambridge, oraz półfinałami, po których z rozgrywkami pożegnał się m.in. zespół z École Polytechnique w Paryżu. W finale nasza reprezentacja zmierzyła się z zespołem z École Normale Superieure de Lyon oraz zespołem startującym pod neutralną flagą.
W finałowych potyczkach Jakub Trzaska omówił zagadnienie dynamiki miodu utrzymującego się na obracającej się łyżce, Michał Zdziennicki poprowadził publiczność przez krytyczną analizę problemu wyjaśnienia charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje lód na zamarzniętym jeziorze, jeśli rzucić na niego kamień, zaś Stanisław Rakowski moderował dyskusję na temat lewitujących magnesów. Wszystkie trzy wystąpienia zostały bardzo wysoko ocenione przez międzynarodowe jury i drużyna UW zajęła w ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce, ex aequo z zespołem z École Normale Superieure de Lyon.
Pokazuje to jasno, że studenci Wydziału Fizyki UW zaliczają się do najlepszych na świecie, nie tylko pod względem kompetencji badawczych, ale również pracy zespołowej i kompetencji miękkich, niezbędnych w dowolnym środowisku zawodowym – podsumowuje dr hab. Krzysztof Turzyński.
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowali: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki, wspierani przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę.
MK, źródło: www.fuw.edu.pl