Aktualności
Życie akademickie
09 Września
Źródło: ZUT
Opublikowano: 2022-09-09

Studenci ZUT wypożyczą książki przez całą dobę

Samoobsługowe urządzenie, które działa na podobnej zasadzie jak popularne paczkomaty, stanęło przed wejściem do Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Ma ułatwić korzystanie z zasobów biblioteki tym, którzy studiują i pracują w różnych godzinach, co uniemożliwia im często wybranie się po książkę.

Książkomat wyposażony jest w 42 skrytki. Urządzenie działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Również w niedzielę i święta. Korzystający z książkomatu musi posiadać kartę biblioteczną lub elektroniczną legitymację studenta, doktoranta bądź nauczyciela. Czytelnik składa zamówienie w katalogu bibliotecznym i wybiera miejsce odbioru, czyli „książkomat”. Gdy lektury będą gotowe, pracownik biblioteki umieści je w urządzeniu, a zamówienie w systemie bibliotecznym będzie oznaczone jako gotowe do odbioru. Wszystko trwa dosłownie kilka sekund.

Książkomat służy zarówno do odbioru, jak i zwrotu materiałów bibliotecznych. Zamówione lektury oczekują na użytkownika dwa dni robocze od momentu wysłania elektronicznego powiadomienia. Zwrot materiałów zarejestrowany przez książkomat będzie widoczny na koncie czytelnika po uprzednim opróżnieniu zawartości skrytki i weryfikacji przez pracownika biblioteki – najpóźniej w kolejnym dniu roboczym – tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Dodaje, że urządzenie jest dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich książkomat został wyposażony w obniżony monitor.

W procesie zamawiania materiałów w katalogu, użytkownik z niepełnosprawnością ruchową może wskazać tzw. niską skrytkę, co znacznie ułatwi mu odbiór książek. Dodatkowo interfejs książkomatu posiada rozbudowane funkcje pod kątem osób słabowidzących oraz studentów z zagranicy. Urządzenie posiada cztery wersje językowe, w tym ukraińską – opisuje Pola Żylińska.

Książkomat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego znajduje się obecnie w fazie testów. Pełną obsługę użytkowników biblioteka planuje rozpocząć od 1 października.

MK, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)