Aktualności
Życie akademickie
01 Lutego
Opublikowano: 2021-02-01

Studencie, zgłoś się do debaty!

Tylko do 8 lutego trwa rekrutacja do międzynarodowego projektu Debate Your Issue przeznaczonego dla uczniów i studentów chcących rozwijać swoje kompetencje w zakresie debatowania na tematy związane z polityką, ekonomią, środowiskiem, tolerancją itp.

Celem projektu DYI, realizowanego w ramach w ramach programu Erasmus+, jest zwiększenie świadomości społecznej młodych Europejczyków w wieku 18–25 lat w obszarach związanych z polityką, społeczeństwem, dyplomacją, środowiskiem, tolerancją oraz zagrożeniami, które się z nimi łączą, m.in. dezinformacją, nietolerancją, mową nienawiści. „Każda demokracja potrzebuje świadomych swojej roli obywateli, czyli takich, którzy potrafią zadawać krytyczne pytania, nie obawiają dzielić się swoim punktem widzenia, potrafią słuchać i wymieniać się rzeczowymi argumentami. Wśród młodzieży obserwuje się niestety ograniczoną umiejętność krytycznego korzystania z mediów i sieci społecznościowych oraz niedostateczne zainteresowanie polityką i problemami społecznymi. Można się spodziewać, że wpływ pandemii COVID-19 w perspektywie długofalowej spowoduje wzrost tych niepokojących tendencji” – czytamy na stronie internetowej projektu.

Ponieważ najbardziej efektywną metodą nauki jest praktyka, stąd formułowania opinii, obrony własnych poglądów, poszukiwania uzasadnionych i przekonujących argumentów uczestnicy nauczą się debatując. W ramach DYI odbędzie się cykl debat online z politykami, dziennikarzami, naukowcami, aktywistami oraz influencerami, które poprzedzone zostaną warsztatami online z debatowania. Cykl spotkań online rozpocznie się 20 lutego i potrwa do lata. Najaktywniejsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy debat i warsztatów otrzymają możliwość nieodpłatnego wyjazdu (czerwiec–wrzesień 2021) na konkursy debatowania w Brukseli, Nowym Sadzie, Pradze, Rydze, Wilnie i/lub Wrocławiu.

Projekt adresowany jest do młodych ludzi w wieku 18–25 lat z sześciu europejskich krajów – Belgii, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Serbii. W rekrutacji mogą wziąć udział uczniowie i studenci interesujący się polityka, ekologią, dyplomacją, społeczeństwem, posługujący się językiem angielskim i chcący podzielić się swoimi refleksjami z rówieśnikami z innych krajów.

Aplikować można tylko do 8 lutego. Formularz znajduje się na stronie internetowej polskiego partnera projektu – Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)