Aktualności
Życie akademickie
08 Lipca
Opublikowano: 2021-07-08

Studenckie aplikacje z potencjałem

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w ramach dwusemestralnego kursu „App LABO” stworzyli nowoczesne rozwiązania, które mają szanse na komercyjne zastosowanie.

W kursie brało udział ponad 50 studentów z dwóch wydziałów ZUT: Informatyki i Elektrycznego, którzy stworzyli w poszczególnych zespołach 13 różnych aplikacji wraz z analizą biznesową. Eksperci wyróżnili trzy najciekawsze pomysły.

Jednym z nich jest serwis „Studiuj.pl” umożliwiający odbywanie korepetycji online. Jego twórcami są: Patryk Kowalczyk, Marcin Wrzos, Krzysztof Osman. Portal skierowany jest do uczniów szkół średnich i studentów.

Przedmioty, kierunki, specjalizacje są odpowiednio skategoryzowane. Aplikacja pozwala na dodawanie ogłoszeń w sprawie korepetycji, poszukiwanie korepetytorów, jak również opiniowania ogłoszeń. Użytkownik może zamówić korepetycje, skorzystać z czatu oraz finalnie odbyć zajęcia. Po sfinalizowaniu transakcji sprzedający generuje spotkanie, które wyświetla się w odpowiednim miejscu zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu – tłumaczy Patryk Kowalczyk.

Z kolei system „Wspomaganie zarządzania bursą”, którego autorami są Michał Miler i Weronika Marszał, składa się z dwóch modułów: aplikacji internetowej do zarządzania bazą wychowanków i wychowawców oraz aplikacji desktopowej, która służy do rejestrowania obecności wychowanków bursy.

Dzięki naszej aplikacji zarządzanie danymi jest łatwiejsze i bardziej przyjazne. Dane są zdigitalizowane, a każdy zautoryzowany użytkownik ma do nich równoczesny dostęp. Wykorzystanie oprogramowania do rejestrowania obecności wychowanków w bursie znacząco poprawia bezpieczeństwo i kontrolę nad podopiecznymi. Aplikacja webowa może być dalej rozwijana – szczególnie w obszarze abonamentów, szybkich płatności czy zarządzania posiłkami. System zarządzania bursą może być wartościowym narzędziem wspomagającym działanie każdej tego typu placówki – zapewnia Michał Miler.

Nad aplikacją EcoApp” usprawniającą proces segregacji śmieci pracowali: Aleksandra Sałachub, Piotr Lisewski, i Jakub Olszewski. Użytkownik po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu otrzymuje informacje o metodzie recyklingu.

Oprócz tego w aplikacji znajdziemy aktualny harmonogram wywozu odpadów oraz wiedzę na temat ekologii. Korzystający z aplikacji może przyczynić się do jej rozwoju dodając nowe produkty – wyjaśnia Aleksandra Sałachub.

Kurs dla studentów „App LABO” zrealizowano we współpracy z lokalnym firmami branży IT między innymi: Codelab, tietoEvry, GlobalLogic, Best Engenering.

źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)