Tylko do końca sierpnia trwa nabór do programu stypendialnego Ministra Obrony Narodowej. Na comiesięczne wsparcie w wysokości połowy uposażenia szeregowego zawodowego, czyli 3 tys. zł brutto, może liczyć nawet stu nowych studentów.
Pilotażowy program stypendialny dla studentów – kandydatów na żołnierzy uruchomiono w 2022 roku. W premierowej edycji złożono 39 wniosków, w kolejnej – 40. Z obu wymagania spełniło tylko 14 osób, które obecnie korzystają z programu. Jego celem jest finansowe wsparcie studentów wybranych kierunków na uczelniach cywilnych, wyższych seminariów duchownych oraz stołecznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. zapewniających uzyskanie kwalifikacji przydatnych w siłach zbrojnych. W dotychczasowych edycjach na stypendia mogło liczyć nawet 50 osób. W roku akademickim 2024/2025 może ich być dwa razy więcej.
Program adresowany jest do studentów, którzy rozpoczynają naukę w ramach jednolitych studiów magisterskich lub studiach pierwszego stopnia (bezpośrednio po licencjacie należy kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia) i po ich ukończeniu w czasie zgodnym z programem realizowanych studiów uzyskają tytuł magistra (równorzędny) lub magistra inżyniera. Oferta dotyczy studentów je3dnego z 23 kierunków: elektronika, elektrotechnika, telekomunikacja, automatyka, robotyka, mechatronika, energetyka, lekarsko-dentystyczny, weterynaria, farmacja, ratownictwo medyczne, analityka medyczna, biochemia, teleinformatyka, optoelektronika, biologia, cybernetyka, geodezja, kartografia i geoinformatyka, eksploatacja infrastruktury komunikacyjnej, inżynieria geoprzestrzenna, nawigacja, chemia.
Wysokość stypendium ustalono na poziomie połowy uposażenia szeregowego zawodowego, czyli 3 tys. zł brutto. Jest ono przyznawane na cały okres studiów (dziesięć wypłat w każdym roku akademickim). Kandydaci muszą zobowiązać się do odbycia w trakcie studiów szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Następnie stypendysta zostanie powołany do służby na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego. Musi też złożyć wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej – czas jej pełnienia wynosi minimum pięć lat.
Wnioski należy składać do końca sierpnia za pośrednictwem dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji. Szczegółowe informacje znajdują się w decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy.
MK