Aktualności
Życie akademickie
06 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-05-06

„Student w pracy 2024”: rośnie liczba lepiej zarabiających

Blisko połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych, przy czym pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa „na rękę”. Prawie co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły aspiracje, co do płacy w przyszłości – wynika z tegorocznej edycji raportu „Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu.

Pensje w Polsce idą w górę. Obecnie płaca minimalna wynosi 4242 zł brutto. Dla osób poniżej 26 roku życia zatrudnionych na umowę zlecenie pensja brutto jest równa temu, co faktycznie wpływa do ich kieszeni (netto). Dla młodych na umowach o pracę daje to 3376,53 zł na rękę. Natomiast osobom, które skończyły już 26 lat i otrzymują wynagrodzenie minimalne na umowie o pracę, pracodawcy po potrąceniu podatków i składek wypłacą 3267,53 złotych.

Ile zarabiają studenci w Polsce

Za wzrostem płacy minimalnej podążają zarobki studentów. Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że co czwarty studiujący (24,3%) zarabia pomiędzy tysiąc a dwa lub nawet niecały tysiąc „na rękę”. To bardzo podobny odsetek, co w zeszłym roku. Wówczas takie zarobki zadeklarowało 24,5% badanych.

Spadła liczba studiujących, która otrzymuje pomiędzy 2 a 4 tys. zł netto. W 2024 roku to 28%, podczas gdy rok temu było to 37,9% studentów. Przybyło natomiast tych, którzy mogą się pochwalić zarobkami w wysokości pomiędzy 4 a 6 tys. zł „na rękę”. Obecnie to 29%, poprzednio – 12,5% ankietowanych.

Na rynku pracy znowu zapanowała niepewność, która dotyka przede wszystkim młode osoby. Jednak firmom zależy na budowaniu trwałych relacji z najlepszymi pracownikami, także studentami, co przekłada się na większą liczbę osób z wyższymi zarobkami. Przedsiębiorcy wiedzą, że zatrudnianie młodych to inwestycja o wymiarze strategicznym. Nowe pokolenie bardziej intuicyjnie porusza się w świecie technologii, która stanowi o przewadze konkurencyjnej. To szczególnie istotne w gospodarce coraz bardziej zorientowanej na AI oraz nowe modele przywództwa – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.

Młodzi z aspiracjami

A ile chcieliby zarabiać studenci? Raport „Student w pracy 2024” pokazuje, że co trzeci marzy o ponad 10 tys. zł „na rękę”. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzielił co czwarty ankietowany. A im dalej w przyszłość, tym apetyty większe. Za rok pensję w takiej wysokości chciałoby mieć 42,2% studentów, a za dziesięć lat aż 78,9%. Co dziesiąty wskazał kwotę między 9 a 10 tys. zł.

Badanie „Student w pracy 2024” przeprowadzono w marcu tego roku na ogólnopolskiej próbie 800 studentek i studentów z 13 polskich miast.

Program Kariera Polskiej Rady Biznesu to największy multikorporacyjny program płatnych staży w Polsce. W tym roku 52 pracodawców przygotowało blisko 120 staży w całej Polsce w kilkunastu specjalizacjach i obszarach. Wszyscy stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości minimum 4,5 tys. zł do nawet 7,5 tys. zł. W 2023 r. co trzeci uczestnik Programu Kariera kontynuował współpracę z firmą, w której odbył wakacyjny staż.

Program Kariera oferuje uczestnikom więcej niż tylko możliwość poznania zawodu czy danej firmy. Uczestnicy zyskują holistyczne spojrzenie na biznes. Coraz więcej firm zapewnia młodym ludziom możliwość bezpośredniej pracy z doświadczonymi osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem. Stażyści mogą liczyć na indywidualną opiekę i dobrze zaplanowany harmonogram praktyk. Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji realizowanym przez zewnętrzną firmę – sami uczestnicy oceniają firmę, która ich zatrudniała.

Program Kariera oferuje atrakcyjne wynagrodzenie dostosowane do okoliczności i wyzwań rynkowych. Przede wszystkim to jednak szansa na zdobycie cennego doświadczenia pod okiem profesjonalistów, nawiązanie bezcennych kontaktów czy mentoring, który da prawdziwe przyspieszenie rozwoju zawodowego młodej osoby. Program Kariera to relacja win-win stażysty i pracodawcy, dlatego tak wiele osób kontynuuje współpracę po zakończeniu stażu – zarówno zaraz po jego zakończeniu, jak i wiele lat później, dochodząc do stanowisk kierowniczych czy wręcz zasiadając w zarządach spółek, do których swojego czasu przyszli na praktyki – mówi Marian Owerko, szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Zgłoszenia do Programu Kariera można składać do 15 maja.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Jan 18.05.2024 23:10

    Tak niskie zarobki to przez to, że jeszcze czasami chodzą na zajęcia. Może by tak mniej zajęć. To powinno pomóc.