Aktualności
Życie akademickie
15 Lutego
Źródło: WSIiZ w Rzeszowie
Opublikowano: 2023-02-15

Student WSIiZ w Rzeszowie stworzył aplikację dla zwierzęcych schronisk

Aplikację przeznaczoną dla placówek opiekujących się zwierzętami stworzył student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Pozwala schroniskom na prowadzenie wykazu czworonogów w formie elektronicznej.

Aplikacja „KUNDELEK – elektroniczny wykaz zwierząt” jest przeznaczona dla placówek opiekujących się zwierzętami. Została zrealizowana przez Bartłomieja Hajdera, studenta czwartego roku studiów I stopnia na kierunku informatyka, w ramach jego inżynierskiej pracy dyplomowej.

Aplikacja pozwala schronisku na prowadzenie wykazu zwierząt w formie elektronicznej – dodawanie kart zwierząt z wszelkimi niezbędnymi informacjami, między innymi o ich płci, kastracji/sterylizacji i stanie zdrowia. Można dodawać także zdjęcia zwierząt oraz dane osób, które przekazują zwierzę do schroniska – opisuje Bartłomiej Hajder, twórca aplikacji.

Projekt posiada także wiele innych możliwości, m.in. wykaz spacerów oraz karty leczenia zwierząt, opcję drukowania pojedynczych kart oraz całego wykazu.

Dane w aplikacji odzwierciedlają wymagania przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, a także dodatkowe wymagania, m.in. wyszukiwanie, sortowanie, powiadomienia oraz inne usprawnienia natury UX, przedstawione przez schronisko Kundelek, które zgłosiło zapotrzebowanie na taki program. Jest to aplikacja desktopowa działająca w trybie offline na platformach Windows, Linux oraz MacOS – dodaje Hajder, który jednocześnie studiuje i pracuje jako programista.

Aplikacja została już zainstalowana w schronisku i przechodzi fazę testów użytkowych. Sprawdzana jest jej intuicyjność oraz zapotrzebowanie na konkretne funkcje. W kolejnym etapie zrealizowane zostaną poprawki w oparciu o sugestie ze schroniska.

Motywacją do zaangażowania się w projekt było dla mnie to, że nie zostanie on „schowany do szuflady”, a rzeczywiście pomoże schronisku w jego codziennej pracy. Choć jest to przedsięwzięcie wymagające, to bezpośrednia, samodzielna współpraca z jednostką, jaką jest schronisko, bardzo rozwija; nie tylko na płaszczyźnie technicznej, lecz także pod kątem rozwoju kompetencji miękkich, umiejętności zarządzania projektem i rozwiązywania szeregu innych problemów natury inżynierskiej – tłumaczy Bartłomiej Hajder.

Program pomoże schronisku w codziennej pracy: pozwoli zbierać dane zwierząt i osób przekazujących zwierzęta i przechowywać je w jednym miejscu, daje możliwość łatwego dostępu do kart zwierząt przez listowanie oraz wyszukiwanie, zabezpiecza dane poprzez kopie zapasowe, umożliwia łatwe drukowanie plików z użyciem drukarki lub exportu do pliku pdf.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)