Aktualności
Życie akademickie
17 Maja
Autorka: Barbara Florczyk
Opublikowano: 2021-05-17

Studentka PŁ zaprojektowała stroje na Expo w Dubaju 

Już wiadomo, jak będą ubrane osoby obsługujące Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Swoje pomysły zgłaszali studenci architektury ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Konkurs zorganizowała łódzka uczelnia wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu SA oraz Województwem Łódzkim. Do finałowego etapu zakwalifikowano 8 osób. Stworzone projekty, łącząc nowoczesność i tradycję, w oryginalny sposób wpisywały się w hasło naszego Pawilonu: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Jury zwracało uwagę na komfort i funkcjonalność ubrań oraz ich stylistyczną zgodność z aranżacją Pawilonu, a także na kreatywność i ciekawe wzornictwo oraz możliwość realizacji projektu.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to nie tylko największe wydarzenie gospodarcze na świecie, ale również wielki festiwal designu. Mamy przyjemność pracować z najlepszymi, począwszy od koncepcji architektonicznej, ekspozycji wewnętrznej i projektowania doświadczeń gościa Pawilonu Polski. Jesteśmy pod dużym wrażeniem talentu i zaangażowania studentów Politechniki Łódzkiej oraz sprawności organizacyjnej opiekunów konkursu. Z niecierpliwością czekamy, by móc oglądać obsługę naszego pawilonu, witającą gości w strojach projektu laureatki konkursu – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Pierwsze miejsce przyznano Barbarze Florczyk. Stroje wykonane zgodnie z jej projektami obejrzą miliony gości najbardziej prestiżowej wystawy na świecie. Nagrodzono także bardzo ciekawe i kreatywne projekty dwojga studentów: Damiana Miziołka oraz Weroniki Wrzosek, przyznając im odpowiednio drugą i trzecią nagrodę.

Oczekiwania wszystkich stron najbardziej spełnił projekt Barbary Florczyk, który bardzo dobrze kojarzy się nam z polskim ubiorem ludowym. Nasza studentka zaproponowała bardzo piękny, charakterystyczny ornament zgeometryzowanej formy florystycznej, nawiązującej do haftów na ludowych strojach. Ornament ten zaproponowała w ubiorach damskich i męskich w dużej, widocznej skali. Ma być on wykonany techniką laserowego wycinania, co przypomina efekt ludowych wycinanek, tak charakterystycznych dla Polski. Kolorystyka całej kolekcji jest w przeważającej części zestawieniem czerwono-białym – opisuje prof. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Barbara Florczyk zajmuje się tematem projektowania ubrań już od czterech lat. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pogłębia wiedzę z zakresu architektury ubioru na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Była już finalistką prestiżowego konkursu Contest Freudenberg Verona, na który zgodnie z hasłem Sustainable Fashion zaprojektowała ekologiczną suknię ślubną haute couture wykonaną z plastikowych butelek wyciętych w kształcie kwiatów.

Moją intencją było pokazanie szykownej elegancji z zachowaniem lekkości oraz nowoczesności. Chciałam uniknąć stylu ubrań, które mogłyby w pewien sposób kategoryzować kulturę polską. Inspiracją projektu są polskie stroje ludowe. Elementy haftów i laserowych wypalanek nadają kolekcji spójny, unikatowy charakter. Dla kobiet przewidziałam także pasek z podręczną skórzaną torebką, nawiązujący do góralskiej sakwy. Nowoczesny design pozwala na dowolne komponowanie elementów ubioru ze sobą – mówi o swoim projekcie na Expo.

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Począwszy od Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów i rodziny z dziećmi. Od lat również Polska jest ich aktywnym uczestnikiem.

Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i – według zapowiedzi organizatorów – aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 a 30 marca 2022 roku pod hasłem: „Connecting Minds, Creating the Future” (Łącząc umysły, tworzymy przyszłość).

Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji – zrównoważony rozwój i mobilność – Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”. Nasz kraj zostanie zaprezentowany jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Cele obecności Polski na EXPO w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

źródło: PŁ

Stroje damskie, autorka: Barbara Florczyk
Stroje męskie, autorka: Barbara Florczyk
Dyskusja (0 komentarzy)