Aktualności
Życie akademickie
08 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-08

Studentka PRz mistrzynią Portugalii w szachach

Angelika Władyka, studentka matematyki Politechniki Rzeszowskiej została Akademicką Mistrzynią Portugalii w turnieju szachowym, zdobywając dwa medale. Zwyciężczyni turnieju obecnie przebywa na Uniwersytecie w Covilha w Portugalii w ramach programu Erasmus+.

Pierwszego dnia zawodów odbył się turniej szachów błyskawicznych zwany blitz. Każdy z graczy miał do dyspozycji po 5 minut do namysłu na całą partię. Turnieje te, ze względu na swoją szybkość, są bardzo widowiskowe. W tej konkurencji nasza studentka nie miała sobie równych i zdobyła pierwsze miejsce.

W drugim dniu odbył się turniej szachów szybkich (aktywnych) nazwany wśród szachistów „rapid”. Każdy z graczy miał do dyspozycji 15 minut plus 10 sekund po każdym wykonanym posunięciu. Studentka PRz w tej konkurencji zajęła drugie miejsce.

Zawody rozgrywano systemem każdy z każdym. Angelika Władyka nie miała większego problemu z pokonaniem innych uczestników zawodów. – Trudne do wygrania były tylko trzy partie, pozostałe wygrane były łatwe – mówi Angelika Władyka, studentka drugiego roku matematyki studiów drugiego stopnia.

W turnieju wystąpili szachiści z całej Portugalii m.in. Porto, Aveiro, Leiria, Fatima, Tomar, Minho, a także z Azorów z Terceiry.

Angelika Władyka była jedyną zagraniczną studentką na turnieju. Akademickie Mistrzostwa Portugalii odbyły się w Lizbonie w Museu Nacional do Desporto w dniach 2 i 3 maja.

Katarzyna Kadaj-Kuca

Dyskusja (0 komentarzy)