Aktualności
Życie akademickie
14 Maja
Fot. Gabriela Kościuk
Opublikowano: 2021-05-14

Studentki Politechniki Białostockiej malują mural

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej malują na terenie parku przemysłowego w Fastach mural zaprojektowany przez Kamilę Kurczab. „Barwna przyszłość dla wszystkich” ma aż 30 m długości. 

W październiku ubiegłego roku firma Accolade w partnerstwie z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej ogłosiła konkurs na projekt muralu, który ozdobi ścianę oporową na terenie parku przemysłowego w Fastach. Spośród 42 zgłoszeń jury wyselekcjonowało finalistów, a zwycięski projekt wybrali pracownicy Panattoni Park Białystok, którzy na co dzień będą oglądali mural. Najlepszy okazał się pomysł autorstwa Kamili Kurczab „Barwna przyszłość dla wszystkich”. Triumfatorka konkursu otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Zwycięski projekt przenoszą na ścianę studenci Politechniki Białostockiej.

To bardzo fajne i cenne doświadczenie, wcześniej mieliśmy warsztaty z malowania murali, na których dowiedzieliśmy się, jakich technik używać – mówi Maja Orlicka, studentka I roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Wtóruje jej Paulina Szlesińska, która przyznaje, że nigdy wcześniej nie robiła niczego podobnego.

To ciekawa forma sztuki, która się wiąże z moim kierunkiem – architekturą, i jest to nowe spojrzenie na architekturę, sztukę związaną z budynkami – dodaje.

Prace studentów obserwuje i nadzoruje jeden z najsłynniejszych polskich muralistów dr Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

Doświadczenie z malarstwem ściennym u studentów, którzy będą tworzyć budynki, jest bardzo istotne. Będą mogli przewidywać, jakie można stosować formy, na budynku który projektują. Nawet nauka aplikacji farby, technologii, ale też oddziaływania malarstwa ściennego w przestrzeni urbanistycznej, w przestrzeni społecznej, w przestrzeni architektonicznej jest dla nich bardzo ważna – ocenia dr Roskowiński.

Mural ma aż 30 metrów długości. To 70 metrów kwadratowych fantastycznego street artu.

MK, źródło: PB

 

Dyskusja (0 komentarzy)