Zdaniem wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne – studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Ministerstwo Zdrowia uważa, że propozycja wymaga analiz.
Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne. „Taka odpłatność powinna być wprowadzona w połączeniu ze stypendiami, które pokrywają 100 proc. kosztów, ale potem trzeba byłoby te stypendia odpracować przez kilka lat. Albo jeżeli młody lekarz chce wyjechać za granicę, niech zwróci stypendium” – powiedział Jarosław Gowin 15 lutego w radiu TOK FM.
Dzień później w radiowej Trójce przekonywał, że corocznie Polska ponosi bardzo wysokie koszty kształcenia lekarzy, którzy później wyjeżdżają do zamożniejszych krajów, np. do Francji, Niemiec lub Norwegii. Ocenił, że wprowadzenie zasady finansowania studiów przez stypendia, które będą umarzane po odpracowaniu w kraju, nie jest sprzeczne z konstytucją.
Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska oceniła, że „pomysł wymaga analiz, zasięgnięcia opinii ekspertów, porównań międzynarodowych”. „Zajmujemy się tym” – dodała. „Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów” – zaznaczyła.