Turystyka historyczna i muzealnictwo – to nowy kierunek, który od nowego roku akademickiego uruchamia Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie. Będzie prowadzony we współpracy z Muzeum Krakowa.
Nowy kierunek znajdzie się w ofercie Instytutu Historii i Archiwistyki UP na rok akademicki 2022/23. Uczelnia i Muzeum wspólnie opracowują plan i program studiów. W umowie umieszczono też zapisy o wzajemnych konsultacjach roboczych, stażach dla pracowników, a także prowadzeniu badań naukowych, organizowaniu konferencji i innych działań o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym, a nawet przygotowywaniu wystaw Muzeum. Tym samym Kraków stanie się jednym z trzech ośrodków akademickich w Polsce ze stricte muzealniczym kierunkiem studiów I stopnia.
Mamy nadzieję, że potencjał kadrowy Muzeum Krakowa będzie merytorycznym zapleczem dla nowego kierunku studiów w IHiA. Liczymy też, że placówka będzie odpowiednim miejscem dla realizacji praktyk dla naszych studentów, którzy w przyszłości zasilą kadry tego Muzeum, jak i innych placówek muzealnych w Polsce – nie kryje satysfakcji prof. dr hab. Piotr Borek, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Turystyka historyczna i muzealnictwo to studia licencjackie adresowane do wszystkich zainteresowanych pracą w krajowych i zagranicznych biurach oraz agencjach turystycznych (organizator imprez, pilot, przewodnik), muzeach państwowych, samorządowych i innych podmiotach. Zajęcia odbywać się będą nie tylko w murach uczelni, ale także w terenie. Poprowadzą je wykwalifikowani pracownicy IHiA, którzy od lat angażują się w działalność muzeów całej Polski – przygotowują ekspozycje wystawiennicze, recenzują je, popularyzują ich działalność czy też pracują w radach muzeów.
Szczególne znaczenie będzie miał kurs „Ekspozycje muzealne Muzeum Krakowa”, w ramach którego wybrane wykłady wygłaszać będą pracownicy Muzeum. Kończyć się on będzie egzaminem, dającym uprawnienia do otrzymania certyfikatu muzealnego upoważniającego do oprowadzania po wystawach Muzeum w oddziałach i filiach: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem Tadeusza Pankiewicza, Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory.
Szczegóły na stronie: https://ihia.up.krakow.pl/
MK