Aktualności
Życie akademickie
29 Września
Od lewej: sir prof. Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu Cambridge, prof. Marcin Pałys, rektor UW, dr Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Maciej Żylicz, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Nauki, podczas inauguracji współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Cambridge, 28.09.2017. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Opublikowano: 2017-09-29

Studia polskie w Cambridge wpływają na pozytywny wizerunek Polski, mówi Jarosław Gowin

Polska jest krajem atrakcyjnym ekonomicznie i kulturowo; dzięki studiom polonoznawczym taki właśnie obraz Polski upowszechni się wśród elit Wlk. Brytanii – mówił w czwartek szef resortu nauki Jarosław Gowin na inauguracji strategicznej współpracy UW i Uniwersytetu w Cambridge.

W ramach współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge rozwijany będzie program działających na brytyjskiej uczelni studiów polskich.

Plany obu instytucji obejmują prowadzenie w Cambridge studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, realizację wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych. Działające w Cambridge Centrum Studiów Polskich będzie zajmowało się także promowaniem: polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim oraz lepszego zrozumienia roli Polski w historii Europy i jej obecnego znaczenia.

„Potrzeba wielkiej odwagi i głębokiego przekonania o słuszności sprawy, żeby rozpocząć starania o uruchomienie studiów polonoznawczych na jednym z kilku najlepszych uniwersytetów świata” – podkreślił podczas oficjalnej inauguracji współpracy na Uniwersytecie Warszawskim wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak jednak dodał, w ostatnich latach znacznie zmieniła się sytuacja studiów polskich w Wielkiej Brytanii. „Zainteresowanie Polską i Polakami – jako największą mniejszością etniczną w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie większe. (…) Jesteśmy dzisiaj dla Europy Zachodniej drogą, +bramą na wschód+ – zajmujemy miejsce strategiczne” – powiedział Gowin.

„Polska dzisiaj jest krajem atrakcyjnym ekonomicznie, jest krajem atrakcyjnym kulturowo i wierzę, że dzięki studiom polonoznawczym taki właśnie przyjazny – i prawdziwy – obraz Polski się upowszechni wśród elit intelektualnych, opiniotwórczych i politycznych Wielkiej Brytanii” – dodał szef resortu nauki.

„Polska to kraj, który przyciąga zainteresowanie zarówno naszych studentów, jak i naszych pracowników jako duży i ważny członek Unii Europejskiej” – powiedział podczas uroczystości rektor (Vice-Chancellor) Uniwersytetu w Cambridge prof. Leszek Borysiewicz. „Nie dziwi więc, że jest ona z naszego punktu widzenia bardzo interesującym obiektem badań” – dodał.

W lipcu br. UW, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Uniwersytet w Cambridge zawarły umowę, dzięki której studia polonoznawcze na stałe znajdą się w programie nauczania brytyjskiej uczelni. Na stworzenie Centrum Studiów Polskich MNiSW przyznało 15 mln zł.

Studia polskie znajdują się w ofercie Uniwersytetu w Cambridge od 2014 r., kiedy to z inicjatywy FNP w Departamencie Slawistycznym brytyjskiej uczelni został uruchomiony program pilotażowy studiów polskich, kierowany przez dr. Stanleya Billa. Studenci uczestniczyli w zajęciach z języka, literatury i kultury polskiej. Organizowane były także wydarzenia otwarte, m.in. wykłady gościnne, debaty, konferencje, pokazy filmowe czy spotkania z pisarzami i artystami. W 2016 r. program został uznany za najlepszy w rankingu University Subject Tables.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)