Aktualności
Życie akademickie
05 Września
Opublikowano: 2022-09-05

Studiujesz w dziedzinie STEM? Sięgnij po stypendium AlphaLab!

Rusza nowy program stypendialny dla dziewczyn rozpoczynających studia na kierunkach nowotechnologicznych. AlphaLab i Perspektywy wspólnie wspierają rozwój maturzystek, które od roku akademickiego 2022/2023 zdecydowały się kształcić na kierunkach z obszaru STEM.

Aby branża nowych technologii mogła harmonijnie się rozwijać i proponować rozwiązania użyteczne dla wszystkich grup społecznych, konieczna jest m.in. równa reprezentacja przedstawicieli obu płci wśród pracowników tego sektora gospodarki. Tymczasem kobiety wciąż stanowią mniejszość w zawodach STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) – wynika to m.in. z ich niedoreprezentowania na kierunkach ścisłych i technicznych na studiach I i II stopnia, a także na studiach doktoranckich i wśród naukowczyń.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy od lat stara się tę sytuację zmieniać, podejmując różnorodne prokobiece działania wspólnie z partnerami z uczelni (m.in. programy Dziewczyny na Politechniki i Dziewczyny do Ścisłych) oraz z biznesu (np. programy stypendialne). Najnowszy projekt to wspólny program stypendialny AlphaLab i Perspektyw, który rusza w październiku i skierowany jest do tegorocznych maturzystek zaczynających właśnie studia w obszarze STEM:

  • 20 beneficjentek, przede wszystkim pochodzących z małych miejscowości i tych, dla których wsparcie materialne stanowić będzie niezbędny warunek rozwoju;
  • 30 000 zł – kwota wsparcia; dodatkowo: cykl bezpłatnych szkoleń online; bezpłatny udział w prestiżowym Women in Tech Camp 2022 (inspiracyjny obóz dla dziewczyn) oraz w Perspektywy Women in Tech Summit (największa w Europie konferencja dla kobiet w technologiach);
  • 2 lata – czas trwania programu (X 2022 – VI 2024);
  • 2 proste zasady kwalifikacji – wystarczy zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia (a w kolejnym roku akademickim – o statusie studentki) + wniosek z opisem własnej sytuacji i przekonującym uzasadnieniem, dlaczego beneficjentka potrzebuje naszego stypendium oraz jaki ma plan na siebie i swoją przyszłość w obszarze STEM.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 września 2022. Wyniki rekrutacji do programu stypendialnego zostaną ogłoszone w październiku.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)