24 pracowników naukowych, 22 doktorantów i 16 studentów wyjedzie do USA na stypendium Fulbrighta w roku akademickim 2019-2020. W trakcie rekrutacji kandydaci starali się o jedno z pięciu stypendiów.
Fulbright Senior Award to trwające od 4 do 9 miesięcy stypendia badawcze lub badawczo-dydaktyczne dla pracowników naukowych po doktoracie. Na przyszły rok akademicki Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyznała 21 takich stypendiów spośród 80 otrzymanych kompletnych zgłoszeń:
Fulbright Slavic Award to z kolei stypendium trwające 3 lub 4 miesiące, przeznaczone dla pracowników zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych, którzy specjalizują się w kulturze i historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyzna 2 stypendia w tej kategorii, a nazwiska laureatów zostaną opublikowane po zatwierdzeniu nominacji przez J. William Fulbright Foreign Scholarship Board.
Fulbright Scholar-in-Residence Award to trwające od 3 do 12 miesięcy stypendium dla pracowników naukowych po doktoracie, na prowadzenie działalności dydaktycznej i naukowej wspierającej małe amerykańskie uczelnie wyższe. Laureat tego stypendium zostanie opublikowanych po zatwierdzeniu nominacji przez J. William Fulbright Foreign Scholarship Board.
Fulbright Junior Research Award to trwające od 6 do 9 miesięcy stypendia badawcze dla doktorantów z polskich uczelni. Na rok akademicki 2019-20 przyznano 22 takie stypendia spośród 53 otrzymanych zgłoszeń:
Fulbright Graduate Student Award to trwające 9 miesięcy stypendia finansujące pierwszy rok studiów magisterskich lub doktoranckich oraz oferujące wsparcie w aplikowaniu na amerykańskie uczelnie. Na rok akademicki 2019-20 Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyznała 8 takich stypendiów spośród 96 otrzymanych kompletnych zgłoszeń. Przyznano także 8 przedłużeń stypendium na kolejny rok akademicki:
Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest wspieranie współpracy na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi z innymi krajami. W Polsce Program Fulbrighta administrowany jest przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz amerykańskiego Departamentu Stanu. W 2019 roku Program Fulbrighta w Polsce świętuje swoje 60-lecie! W tym okresie program umożliwił ponad 2 tys. Polaków realizację projektów naukowych lub podjęcie studiów na najlepszych amerykańskich uczelniach.
Źródło: fulbright.edu.pl