Aktualności
Życie akademickie
29 Maja
Źródło: arturzagajewski.com/
Opublikowano: 2017-05-29

Sukces Artura Zagajewskiego

Kompozytor, teoretyk muzyki oraz pedagog Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Artur Zagajewski zwyciężył na 64. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo. Jego utwór brut zajął najwyższą lokatę, zdobywając najwięcej punktów we wszystkich głosowaniach i tytuł utworu wyselekcjonowanego.

Organizowana przez Międzynarodową Radę Muzyki Trybuna, będąca jednym z najważniejszych konkursów kompozytorskich na świecie, odbywa się od 1955 roku w różnych miastach, a wśród jej laureatów z poprzednich edycji znalazły się dzieła innych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego. W tym roku przedstawiciele 29 krajów z czterech kontynentów oceniali 58 nagrań utworów, które zgłoszone zostały do konkursu przez radiofonie stanowiące część Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Zwycięska kompozycja na wiolonczelę i zespół barokowy zaprezentowana została w nagraniu dokonanym przez wiolonczelistę Dominika Połońskiego i orkiestrę Arte Dei Suonatori, a jej prawykonanie miało miejsce podczas inauguracji 57. Festiwalu Warszawska Jesień w 2014 roku. Mistrzowski utwór „powstał w wyniku fascynacji Le Corbusierem oraz architekturą brutalistyczną, a połączenie z instrumentami dawnymi zdawało się być szczególnie interesujące”, opowiadał o swoich inspiracjach Artur Zagajewski.

Tegoroczna edycja Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów zaowocowała również wyróżnieniem dla Szymona Stanisława Strzelca za L’Atelier de sensorité, wykonywanym przez Aleksandrę Lelek – wiolonczela i European Workshop for Contemporary Music. Wyróżnione podczas konkursu kompozycje prezentowane są we wszystkich stacjach radiowych będących członkami Europejskiej Unii Nadawców. W ubiegłym roku utwory polecane przez Trybunę zabrzmiały na ich antenach prawie 800 razy.

az

(źródło: amuz.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)