Aktualności
Życie akademickie
25 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-25

Sukces dwóch drużyn UG w Odysei Umysłu

Dwie drużyny reprezentujące ACK UG Alternator w tegorocznej edycji Odysei Umysłu uzyskały nagrody I stopnia w dwóch problemach teatralnych do rozwiązania, zostając Mistrzyniami Polski w IV grupie wiekowej. Tym samym studentki Uniwersytetu Gdańskiego otrzymały szansę, aby reprezentować Polskę na 40. finałach światowych Odysei Umysłu w East Lansing w USA w maju b.r.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny stworzony w 1978 prze C. Samuela Micklusa, mający na celu rozwijanie zdolności twórczych dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do kreatywnego rozwiazywania problemów. Co roku w ogólnoświatowym konkursie organizowanym przez fundację ODYSSEY OF THE MIND uczestniczy kilkaset tysięcy osób z ponad 20 krajów, co czyni Odyseję najpopularniejszym programem edukacyjnym na świecie. W Polsce Odyseja Umysłu organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie i studenci z naszego kraju uczestniczą w konkursie od 1989 roku. Odyseja cieszy się szczególną popularnością i sukcesami na Pomorzu.

Finały Ogólnopolskich eliminacji odbyły się 30-31 marca w Pomorskim Parku Naukowo  Technologicznym w Gdyni. Finały światowe Odysei Umysłu odbędą się 21-26 maja na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing w USA. Obie drużyny z Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego będą walczyć o mistrzostwo świata w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego ODYSEJA UMYSŁU.

Drużyna uczniów albo studentów wybiera jedne z publikowanych co roku Problemów Długoterminowych, a następnie, pracując w swoim własnym tempie, przez kilka tygodni lub miesięcy wymyśla, tworzy i dopracowuje jego rozwiązanie, które podczas konkursu zaprezentuje na scenie sędziom oraz publiczności w ciągu 8 minut. Przygotowując rozwiązanie wybranego zadania, zespół musi przestrzegać wszystkich ogólnych zasad zawartych w Przewodniku Odysei Umysłu, wymogów i ograniczeń opisanych w danym Problemie oraz oficjalnych uściśleń. Podczas finału na każdym etapie drużyny otrzymują punkty za kreatywność i skuteczność rozwiązań oraz za sposób podejścia do wymogów zadania. Muszą również stawić czoła Problemowi Spontanicznemu, którego treść nie jest znana do ostatniej chwili, a rozwiązanie musi zostać wymyślone „tu i teraz” w ciągu kilku minut.

Drużyna I – W pracowni mistrza Leonarda

Drużyna miała za zadanie zaprezentować scenografię wyobrażającą pracownię mistrza Leonarda, a w niej repliki trzech jego znanych prac: reprodukcja któregoś z obrazów, trójwymiarowy model innego wytworu, oraz kopia jeszcze jednego dzieła historycznego. Na scenie oprócz Leonarda wystąpi Mecenas, który zleci mu wykonanie zadania, oraz postać krytykanta, którego drwiny sprawią, że słynny twórca porzuci projekt, który współcześnie jest w powszechnym użyciu.

Grupa wykonała replikę Ostatniej wieczerzy (2 x 1 metra) ze szkła ozdobnego i kamieni, która waży ponad 60 kg, rower z korków po winie z wypalanymi fragmentami obrazów Leonarda, Monę Lisę z kostek Rubika.

Członkinie drużyny to wielokrotne reprezentantki Polski na finałach światowych w USA: Klaudia Hinz, Weronika Sydow, Sylwia Dudziak, Paulina Kowalczyk, Ewelina Lubrycht. Trener: Janusz Hinz.

Drużyna II – Spory o pozory

Drużyna przygotuje i przedstawi humorystyczny spektakl opowiadający o oryginalnej postaci Szczwanego Mąciciela, który zamierzając uzyskać nad czymś kontrolę – rozmyślnie stara się jakieś dwie grupy poróżnić i podjudzić do kłótni. Dwukrotnie zabieg ten powiedzie się, jednak za trzecim razem grupy zorientują się o tym, że są manipulowane i pojąwszy ten fakt przekonają innych, że ich kłótnie są bezsensowne, a zamiast wierzyć mącicielowi, lepiej jest słuchać się nawzajem.

Grupa wykonała zegar z 350 palonych płytek tworzących kształt kwiatów, ściankę i stół z 1500 kwiatków wykonanych z chusteczek, wielkie głowy z gipsu i sukienkę z setek palonych łyżeczek.

Członkinie drużyny: Monika Chybowska, Paulina Niedzielska, Rita Ostrowska, Julia Podlewska, Izabela Krużyńska, Maria Jabłońska. Trenerzy: Klaudia Hinz, Janusz Hinz.

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)