Aktualności
Życie akademickie
22 Sierpnia
Opublikowano: 2017-08-22

Sukces zespołu SumoMasters w Chinach

1316 robotów z 26 krajów w Pekinie i miejsca na podium dla studentów z Politechniki Białostockiej. Zespół SumoMasters zdobył I oraz III miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych w Chinach – RobotChallenge 2017 (4-6 sierpnia).

To największe zawody, w jakich brała udział drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego. W swojej kategorii członkowie zespołu musieli zmierzyć się z najlepszymi konstrukcjami m.in. z Chin, Japonii (najlepiej obecnie wyposażona konstrukcja), Meksyku (trzech medalistów RoboGames 2017 w USA), Turcji, Kuwejtu. Drużyna wystawiła dwie konstrukcje: roboty Masakrator oraz Speedster, które trafiły do oddzielnych grup. Każdy z robotów w swojej grupie zajął pierwsze miejsce. Niestety, losowanie i stworzona drabinka pucharowa spowodowała, że obie konstrukcje w półfinałach trafiły na siebie. Znając możliwości obu robotów oraz przyszłego przeciwnika, drużyna podjęła decyzję, że w finale wystartuje robot Masakrator. Zmierzył się on z  niepokonanym do tej pory japońskim robotem. Walkę zwyciężył z wynikiem 2:0 (walka toczy się do 2 zwycięstw). Robot Speedster  zajął 3 miejsce.

Warto dodać, że oba roboty nie przegrały żadnej walki podczas całego turnieju. Uczestnicy zawodów byli pod wielkim wrażeniem budowy i działania obu robotów, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w zaproszeniu na rozmowę z prezesem firmy Fujisoft, głównym organizatorem nieoficjalnych mistrzostw świata All Japan Robot Tournament w Tokio (na te zawody obie konstrukcje już wcześniej wywalczyły zaproszenia). To doświadczenie członkowie zespołu chcą wykorzystać przy budowie trzeciej konstrukcji, z którą wystartują w zawodach w Rumunii, a w grudniu w Japonii (All Japan Robot Tournament) mówi dr inż. Rafał Grądzki, opiekun drużyny SumoMasters.

Wyjazd na zawody w Chinach możliwy był dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki uzyskanemu przez Wydział Mechaniczny grantowi z programu Najlepsi z najlepszych! studenci będą mogli wystartować także w zawodach w Rumunii, Japonii, USA i Hiszpanii.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)