Zainteresowania naukowe dr. Piotra Przytuły, asystenta w Katedrze Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, obejmują literaturę XX i XXI wieku, literaturę i kulturę popularną, fantastykę, ze szczególnym uwzględnieniem prozy fantastycznonaukowej, oraz nowe media. Z fascynacji twórczością Stanisława Lema i z inspiracji ilustracjami Daniela Mroza do „Cyberiady” narodził się oryginalny pomysł: specjalnie zaprojektowany zestaw klocków Lego, z którego można budować lemowskie imaginarium – stację Solaris, pilota Pirxa, roboty, a nawet figurkę samego Lema. Wszystkie konstrukcje powstały z klocków ogólnie dostępnych w różnych zestawach. Dr Przytuła budował je wspólnie z synem. Dotychczas powstało ich 6, m.in. zbudowana z klocków książka z trzema wymiennymi okładkami.
Moja pasja budowania z klocków Lego odżyła z chwilą przyjścia na świat mojego syna. Po każdej przeczytanej mu książce próbował opowiedzieć ją językiem Lego. Powstawały np. konstrukcje nawiązujące do Akademii Pana Kleksa, Pchły Szachrajki czy Tytusa, Romka i A’Tomka. Pomyślałem więc, że zrobię to samo. Wybór pisarza w roku Lema był oczywisty. Zbudowałem konstrukcje inspirowane dziełami, z którymi Lem jest chyba najbardziej kojarzony na arenie międzynarodowej – opowiada dr Przytuła.
Zainspirowały go ilustracje Daniela Mroza, gdyż – jak mówi literaturoznawca z UWM – zawsze myśli o Lemie grafikami tego właśnie twórcy. To on, zdaniem naukowca, najlepiej potrafi oddać styl twórczości Lema. Z inspiracji tymi ilustracjami powstał m.in. kosmolud z opowiadania Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli. Swój projekt zestawu klocków dr Przytuła zgłosił w konkursie Lego Ideas, kierowanym do fanów, chcących pochwalić się zestawami własnego pomysłu. Zasada konkursu jest prosta – należy zbudować konstrukcję, zrobić zdjęcie i przesłać z opisem do komisji konkursowej. Kolejny krok to zebranie 10 tys. głosów popierających. Dopiero wtedy projekt ocenia komisja ekspertów i jeśli pomysł się jej spodoba, projekt może zostać skierowany do produkcji, aby następnie trafić na sklepowe półki.
Moim celem było pokazanie Lema w uniwersalnym języku. Lego przez swą skrótowość i prostotę pozwala wydobyć to, co najważniejsze. Wśród młodych, także wśród młodych fanów klocków Lego, Lem nie jest znany. Myślę, że nie ma pomysłu, jak go przedstawić młodzieży w sposób atrakcyjny. Mam nadzieję, że budowanie świata Lema według Mroza pokaże, że tym można się bawić. Wierzę też, że mój zestaw przyniósłby wiele radości nie tylko fanom Lego, ale także wszystkim fanom fantastycznych, zmuszających do myślenia historii. Lem jest chyba naszym najbardziej znanym „towarem eksportowym”, przetłumaczono go na ponad 40 języków – dodaje dr Przytuła.
Na projekt dr. Piotra Przytuły można głosować na stronie internetowej konkursu Lego Ideas.
W związku z przypadającą we wrześniu setną rocznicą urodzin jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, Sejm RP ustanowił Rok Stanisława Lema. Przy tej okazji w najbliższym, lipcowo-sierpniowym numerze „Forum Akademickiego”, o związkach autora Solaris z nauką i jego językowym mistrzostwie piszą: dr hab. Paweł Majewski z Zakładu Historii Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Dariusz Brzostek z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. Jolanta Tambor z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego.
źródło: UWM