Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, został doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Uhonorowano go za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej w polskim i międzynarodowym Ruchu Olimpijskim, a także zasługi dla polskiego sportu.
Uroczystość nadania tytułu była kulminacyjnym i najważniejszym punktem 54 Inauguracji Roku Akademickiego w gdańskiej AWFiS. Laudację wygłosił dr hab. Piotr Godlewski, który – uzasadniając decyzję Senatu uczelni – podkreślił wybitne osiągnięcia Andrzeja Kraśnickiego w zakresie działalności organizacyjnej w polskim i międzynarodowym Ruchu Olimpijskim, a także zasługi dla polskiego sportu.
Jego działalność w sporcie to mozolny trud całego życia profesjonalisty, eksperta zajmującego odpowiedzialne stanowisko w strukturach europejskiego i światowego sportu, to szeroka działalność pedagoga, propagatora i wolontariusza. Andrzej Kraśnicki był i jest człowiekiem o mocnym charakterze, charyzmatycznej osobowości, ale też skłonnym do kompromisów dla dobra idei, której służy. A przy całej zadziwiającej aktywności i kreatywności, sprawowanych funkcjach i osiągniętych zaszczytach, był i pozostał życzliwym i ujmującym w swej naturze człowiekiem. Jest niekwestionowanym wzorem i autorytetem – mówił dr hab. Piotr Godlewski.
Prezes PKOl wygłosił wykład pt. „Ruch Olimpijski w obliczu zagrożeń klimatycznych, pandemii i konfliktów zbrojnych”, w którym wskazał najważniejsze wyzwania i priorytety światowego Ruchu Olimpijskiego.
Andrzej Kraśnicki ze sportem zetknął się jeszcze jako uczeń, biorąc udział w szkolnych, regionalnych i międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych oraz w rozgrywkach w grach zespołowych, spośród których szczególnie upodobał sobie piłkę ręczną. W tej dyscyplinie – jeszcze przed podjęciem studiów – dostał się do kadry narodowej juniorów, a następnie, już jako student Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (obecna AWF) w Poznaniu, także do młodzieżowej reprezentacji kraju. W 1971 r. ukończył studia, uzyskując uprawnienia trenera piłki ręcznej, instruktora narciarstwa i ratownika wodnego. W kolejnych latach pracował w swojej Alma Mater, prowadząc zajęcia z socjologii sportu i czasu wolnego.
Z jego inicjatywy powołano do życia Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska. Był jego pierwszym prezesem, a następnie prezesem honorowym i przedstawicielem Polski w kierownictwie IAKS International. W latach 2001–2003 pełnił funkcję prezesa klubu sportowego Posnania, wyróżniającego się nie tylko w sporcie wyczynowym, ale także należącym do krajowych liderów współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W okresie 2002–2005 kierował Polską Konfederacją Sportu, a w latach 2006–2021 stał na czele Związku Piłki Ręcznej w Polsce – obecnie jest prezesem honorowym tej organizacji. W tym czasie dyscyplina ta w polskim wydaniu zanotowała szereg wartościowych sukcesów międzynarodowych (m.in. medale mistrzostw świata).
Od roku 2010 Andrzej Kraśnicki jest prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W ub.r. po raz kolejny został wybrany w skład Komitetu Wykonawczego Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Zasiada także w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC), a do początku 2021 roku także w Zarządzie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). W polskim, europejskim i światowym ruchu sportowym od lat cieszy się uznaniem i wysokim autorytetem.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku im. Jędrzeja Śniadeckiego to uczelnia z ponad 70-letnią tradycją. Związanych jest z nią wielu medalistów olimpijskich, m.in. Henryk Rozmiarek – brązowy medalista w piłce ręcznej (Montreal 1976), Leszek Blanik – brązowy medalista w gimnastyce (Sydney 2000) i złoty medalista (Pekin 2008), Adam Korol – złoty medalista w wioślarstwie (Pekin 2008), Waldemar Legień – złoty medalista w judo (Seul 1988, Barcelona 1992), Natalia Partyka – złota medalistka w tenisie stołowym (Pekin 2008).
źródło: ZPRP