Aktualności
Życie akademickie
01 Lutego
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Opublikowano: 2023-02-01

Sześć uczelni technicznych wykształci kadry dla energetyki jądrowej

Kształcenie kadry dla energetyki jądrowej to główny cel listu intencyjnego podpisanego przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka oraz rektorów sześciu uczelni technicznych.

Porozumienie, które podpisano 31 stycznia, obejmuje opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa oraz organizację i uruchomienie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024. W przypadku niektórych uczelni będzie to reaktywacja kształcenia w tym zakresie. O planach utworzenia kierunków związanych z uzyskiwaniem energii z rozszczepienia atomu mówił już w grudniowym wydaniu „Forum Akademickiego” wiceminister Włodzimierz Bernacki.

Mówimy o uzupełnieniu czy też dopełnieniu, a nie kształceniu kadr dla energetyki jądrowej od zera. Nie jest tak, że na każdym etapie funkcjonowania elektrowni jądrowej potrzebni są specjaliści z zakresu procedur atomowych, potrzeba też po prostu wielu fachowców od energetyki (…) Chcemy wspierać wszystkie kierunki kształcenia związane z energetyką. To mogą być kierunki zamawiane, stypendia fundowane i wiele innych form – zapowiadał.

Studia prowadzone będą w sześciu uczelniach technicznych: Politechnice Poznańskiej, Politechnice Śląskiej, Politechnice Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej. Będą one kształcić nie tylko inżynierów od technik jądrowych, ale również ekspertów odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, automatykę i robotykę. Dla nowej gałęzi przemysłu potrzebni są nie tylko specjaliści jądrowi, ale także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy, służby reagowania kryzysowego.

Jak podkreślił minister Przemysław Czarnek, w Polsce potrzebne są pogłębione badania naukowe związane z energetyką jądrową.

Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową – mówił szef resortu, dodając, że posłużą temu m.in. granty przekazywane w ramach Akademii Kopernikańskiej.

MK, źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)