Aktualności
Życie akademickie
29 Czerwca
Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Opublikowano: 2022-06-29

Szkolenia ukraińskich lekarzy w WUM

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszkolą 400 ukraińskich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania urazów wielonarządowych w warunkach wojennych.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym gościła delegacja z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Rozmowy dotyczyły współpracy między obiema uczelniami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ustalono, że specjaliści z WUM przeszkolą 400 lekarzy ukraińskich w zakresie ratownictwa medycznego. Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego, by odbyć dwutygodniowe szkolenia w WUM. Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom medycznym. Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainę.

Bardzo dziękujemy Polsce za pomoc, za to, że stoicie obok nas. Liczymy na dalszą współpracę, by dojść do standardów europejskich organizacji służby zdrowia w Ukrainie – powiedziała prof. Oryna Detsyk, przewodnicząca delegacji i kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego.

Współpraca obu uczelni trwa już od 13 lat. W jej ramach specjaliści z WUM przeszkolili już 5 tys. ukraińskich lekarzy. Ponadto przez 9 lat, naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie, organizowano konferencje na temat medycyny ratunkowej. Warto przypomnieć, że prof. Detsyk koordynowała po stronie ukraińskiej akcję przekazania kilkudziesięciu karetek pogotowia przez WUM. Wszystkie od razu pojechały na front.

W trakcie wizyty delegacji z Ukrainy rozmawiano także o dalszej współpracy uniwersytetów i możliwościach organizacji wyjazdów studyjnych ukraińskich pracowników naukowych do Polski i wymianie studentów, a także o organizacji szkoleń dla ukraińskich psychologów w zakresie terapii zespołu stresu pourazowego w ramach współpracy WUM z Uniwersytetem SWPS.

MK, źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)