Aktualności
Życie akademickie
24 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-24

Szkolenie dla redaktorów czasopism naukowych

Bezpłatne szkolenie dla redaktorów czasopism naukowych dotyczące Platformy Polskich Publikacji Naukowych i udostępniania treści na licencjach creative commons odbędzie się 2 lipca w Lublinie. Organizatorami są: Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Lubelskie Towarzystwo Naukowe.

Kalendarz tegorocznych szkoleń organizowanych przez ICM UW przewiduje jeszcze następujące imprezy:

  • Warszawa: 21 października – 1 000 tytułów czasopism na platformie ICM UW
  • Katowice: 5 listopada – Prawo autorskie i licencje CC
  • Kraków: 26 listopada – Prawo autorskie i licencje CC
  • Gdańsk: 10 grudnia – Prawo autorskie i licencje CC.

Najbliższe szkolenie odbędzie się 2 lipca w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego przy Pl. Litewskim 2. W jego trakcie zaplanowano trzy sesje:

  • I: otwarty dostęp – zalety, procedura przystąpienia do platformy, umowa, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM UW
  • II: wydawanie czasopisma na wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawo autorskie
  • III: pytania uczestników.

Rejestracja uczestników odbywa się przez stronę: www.pppn.icm.edu.pl.

Platforma Polskich Publikacji Naukowych będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index). Na początek na Platformie znajdzie się 300 tys. artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)