Aktualności
Życie akademickie
17 Lipca
Opublikowano: 2019-07-17

„Szlakami Polski Niepodległej” – aplikacja mobilna Instytutu Historii UMCS

W Instytucie Historii UMCS została opublikowana pierwsza aplikacja mobilna pt. „Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922”. Aplikacja jest Interaktywnym Atlasem Historycznym adresowanym głównie do młodego pokolenia i pasjonatów historii. Przygotował ją zespół z Instytutu Historii UMCS pod kierownictwem naukowym prof. Jana Pomorskiego.

Jest to pierwszy taki atlas historyczny w Polsce. Składa się z 30 cyfrowych map prezentujących w dynamicznym ujęciu czasoprzestrzennym walkę, jaką Polacy toczyli w latach 1914-1922 o Polskę, wytyczenie jej granic i obronę odzyskanej po 123 latach zaborów niepodległości.

Autorzy dużą wagę przywiązywali zarówno do walorów edukacyjnych aplikacji, jak i do metodologii historii wizualnej, dzięki czemu powstało unikalne źródło wiedzy i rozrywki jednocześnie. W aplikacji będzie można zobaczyć animowaną relację z Bitwy Warszawskiej, usłyszeć głos Józefa Piłsudskiego, a także poznać dwie wizje odbudowy Polski. Towarzysząc powstawaniu II Rzeczypospolitej użytkownik przemierzy pięć szlaków niepodległości. Każdy szlak to jedna lekcja historii z dedykowanymi mapami 3D i rozbudowaną wiedzą historyczną w postaci multimediów, zdjęć i dokumentów źródłowych.

Aplikację można pobrać w Google Play i App Store. Więcej informacji znajduje się na stronie www.umcs.pl/pl/szlakami-niepodleglej.htm.

Projekt finansowany jest w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018-2019.

Katarzyna Skałecka

Dyskusja (2 komentarze)
 • ~Filip 09.04.2020 11:25

  "Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922" to aplikacja na telefon stworzona przez zespół z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aplikacja pomaga w zdobyciu wiedzy na temat historii Polski, ułatwia zrozumienie historii i pomaga w nauce.
  W aplikacji znajdziemy: 5 lekcji, 79 kapsuł czasu z archiwaliami, zawierających ponad 300 fotografii i dokumentów, wiele informacji, animowaną relację z Bitwy Warszawskiej, 30 interaktywnych map, 50 pytań w formie quizów, gdzie można sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności (pytania tak/nie). Aplikacja ta zawiera również filmy, skonstruowane ze starych zdjęć i map.
  Aplikacja jest przejrzysta i prosta w użyciu. W sposób ciekawy i łatwy prezentuje zawarte tam informacje. Według mnie ta aplikacja zasługuje na solidną 7 w skali od 1 do 10.

 • ~Maria 06.04.2020 13:44

  Aplikacja o tematyce historycznej “Szlakami Polski Niepodległej” zawiera informacje na temat lat 1914 - 1922 podzielone na pięć lekcji. W każdej z lekcji, która jest osobnym odnośnikiem, znajdziemy różne formy przekazu wiedzy, takie jak mapy, kapsuły, quizy oraz tekst pisany przedstawiający krótko ale równocześnie treściwie temat lekcji. Jest to moim zdaniem bardzo dobry podział, który przemawia zarówno do osób wolących uczyć się poprzez wykresy czy mapy jak i do osób preferujących teksty oraz pytania.
  Mi osobiście bardzo spodobały się mapy: są one szczegółowe, jednak w odróżnieniu od tradycyjnych map, są bardziej uporządkowane, gdyż można je dowolnie zmniejszać i powiększać, a za pomocą opcji “oś czasu” łatwo można znaleźć interesujący nas na mapie fragment. Części takie jak linie frontu czy zasięg wojsk są nierzadko przedstawiane w formie przejrzystych animacji, które pozwalają lepiej zrozumieć dane fakty historyczne a jednocześnie można w każdej chwili je wyłączyć poprzez powiększenie mapy lub zmiany opcji w “osi czasu”.
  Quizy także są fajnie zrobione: składają się tylko z pytań zamkniętych, należy wybrać poprawną odpowiedź: tak lub nie. Pytania są odpowiednio dopasowane do tematów lekcji a sam quiz składa się z dziesięciu pytań.
  W aplikacji umieszczona została także animacja historyczna pt. “Bitwa Warszawska 1920” opowiadająca o dniach od 13 sierpnia znanych nam jako Bitwa Warszawska. Animacja jest przyjemna i nie została przeładowana nieistotnymi szczegółami co zdecydowanie uznaję za plus, gdyż łatwiej jest się skupić na istotnych informacjach i ogólnym zarysie sytuacji.
  Cała aplikacja jest utrzymana w jednej kolorystyce: łącznie z mapami i zdjęciami przy każdej z lekcji, co jest miłe dla oka i może niektórym ułatwić skupienie.
  Polecam “Szlakami Polski Niepodległej” każdemu, kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o latach 1914 - 1922 w historii naszego kraju, a równocześnie liczy na różne formy przekazu - przyjemne i przejrzyste.
  Moim zdaniem jest to naprawdę dobrze zrobiona aplikacja.