Aktualności
Życie akademickie
04 Stycznia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-01-04

Sztuczna inteligencja a etyka

Ceniony niemiecki fizyk i filozof prof. Armin Grunwald z Karlsruhe Institute of Technology będzie gościem pierwszego w tym roku Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. W wykładzie, który zaplanowano na 12 stycznia, opowie o etycznej stronie rewolucji technologicznej.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe organizowane jest od 2017 toku. To cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy.

Pierwszym w tym roku prelegentem będzie Armin Grunwald, profesor filozofii i etyki technologii w Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech. Jest dyrektorem Instytutu Oceny Technologii i Analizy Systemów w KIT, a także szefem Biura Oceny Technologii w niemieckim Bundestagu. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich z fizyki, matematyki i filozofii uzyskał doktorat z teoretycznej fizyki ciała stałego na Uniwersytecie w Kolonii w 1987 roku. Jego zainteresowania badawcze obejmują ocenę i etykę nowych technologii, cyfryzację czy teorię zrównoważonego rozwoju.

Prof. Grunwald zasiada w kilku komisjach doradczych i komitetach związanych z oceną postępu technologicznego, m.in. Niemieckiej Rady Etyki i Krajowej Rady ds. Unieszkodliwiania Odpadów Jądrowych. Jest autorem i redaktorem wielu specjalistycznych prac, m.in. Technology Assessment in Practice and Theory, The Hermeneutic Side of Answers Research and Innovation.

Jego wykład pt. „AI: when technology meets anthropology”, podczas którego opowie o etycznej stronie rewolucji technologicznej, która dzieje się na naszych oczach, odbędzie się 12 stycznia w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godz. 13:00. Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem serwisu Evenea.

Przypomnijmy, że niedawno Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites wydało Etykę sztucznej inteligencji. Wprowadzenie, pierwszą popularnonaukową publikację poświęconą temu zagadnieniu w języku polskim.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)