Aktualności
Życie akademickie
06 Kwietnia
Źródło: SGGW
Opublikowano: 2021-04-06

Sztuczny przewód pokarmowy w SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce posiadającym dynamiczny model sztucznego przewodu pokarmowego. Posłuży on do badań nad odżywianiem ludzi.

Aparatura pozwalająca na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych prowadzonych w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka. Model SHIME2 umożliwia badania mikrobioty zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. To technologia, którą w 1993 roku stworzyli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie.

Sztuczny przewód pokarmowy wykorzystywany będzie do wykonywania szerokiego spektrum doświadczeń w zakresie m.in. metabolizmu składników diet, ich wpływu na mikrobiotę jelitową czy też badań dotyczących żywności probiotycznej. System symuluje warunki, jakie panują w przewodzie pokarmowym. Jego motorykę odwzorowują różnego rodzaju pompy i reaktory.

Za pomocą sztucznego przewodu naukowcy będą badać, w jaki sposób na metabolizm danego składnika działa mikrobiota, czyli bakterie jelitowe. Ustalą też, jakim modyfikacjom podlega dany składnik w przewodzie pokarmowym. W tym celu skontrolują m.in. odczyn, temperaturę i skład flory bakteryjnej, a próbki pobrane z systemu – dokładnie przeanalizują.

SGGW jest pierwszą polską uczelnią, która może się poszczycić tak unikatową i kompletną technologią. Aparatura została zakupiona w ramach projektu pt. „Centrum Żywności i Żywienia – modernizacja kampusu SGGW w celu stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Żywności i Żywienia (CŻiŻ)”.

MK, źródło: SGGW, polsatnews.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)