Gościem Honorowym 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® będzie Szwecja. Ogłoszono to 19 lutego podczas seminarium,zorganizowanego w Instytucie Polskim w Sztokholmie.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Susanne Bergström Larsson z Rady Kultury i Sztuki Szwecji, Henrik C. Enbohm z Instytutu Szwedzkiego, przedstawiciele Ambasady Szwecji, Instytutu Polskiego, reprezentanci szwedzkich wydawców, tłumacze szwedzkiej literatury na język polski: Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Ewa Wojciechowska i Tomas Håkanson oraz delegacja Targów w Krakowie. Podczas seminarium dyskutowano m.in. o instytucjach wspierających czytelnictwo, szwedzkich autorach, szturmem podbijających nasz rynek czy polskich książkach, które warto przetłumaczyć na język szwedzki.
Szwedzka literatura jest marką sama w sobie. Fascynacja czytelników tym krajem w wielu przypadkach zaczęła się od przepełnionych chłodem mrocznych kryminałów. Ich autorzy posiadają umiejętność budowania unikatowego klimatu, gdzie skrzętnie snuta intryga trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Henning Mankell, Håkan Nesser czy Stieg Larsson to jedynie preludium długiej listy genialnych szwedzkich pisarzy.
Informacja o Gościu Honorowym nie powinna dziwić zwłaszcza tych, którzy rok temu w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Camillą Läckberg. Szwedzka autorka przyciągnęła tłumy czytelników.
Przedstawiciele Rady Kultury i Sztuki Szwecji wyrazili wielką radość, wynikającą z zaproszenia do Krakowa. Zadowolenia nie krył także Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji: – Cieszymy się, że Szwecja po raz pierwszy będzie Gościem Honorowym prestiżowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Szwedzka literatura jest dobrze znana polskim czytelnikom, przede wszystkim dzięki cenionym książkom dla dzieci i powieściom kryminalnym. Literatura ze Szwecji to także sprawnie napisane, wciągające historie, świetne reportaże czy poradniki. Znajdziemy w nich trafne obserwacje wielu współczesnych zjawisk społecznych, wyraz troski o prawa człowieka i środowisko naturalne, a także humor. Pragniemy pokazać Szwecję innowacyjną, otwartą i kreatywną. Jesteśmy przekonani, że targi będą doskonałą okazją do wielu inspirujących spotkań, wymiany doświadczeń między Polską a Szwecją i pokażą znane oraz nieznane oblicza Szwecji i szwedzkiej literatury.
Nie mniej entuzjastycznie wypowiada się Grażyna Grabowska – prezes zarządu Targów w Krakowie: – To bezprecedensowe wydarzenie w skali kraju. Pierwszy raz w historii wszystkich targów książki odbywających się w Polsce honorowym gościem będzie sama Szwecja. Wcześniej występowała w towarzystwie innych państw skandynawskich. To świetna wiadomość i ogromny zaszczyt.
„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę” to tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Słowa Arturo Péreza-Reverte z powieści Królowa Południa są metaforą przygody, która czeka na czytelnika za każdym razem, gdy sięga po nową, nieodkrytą wcześniej książkę. Szansę na taką przygodę dają również Targi w Krakowie. To nie tylko świetna literatura, ale także spotkania twarzą w twarz z autorami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów.
TKK