Aktualności
Życie akademickie
17 Marca
Źródło: www.wspia.eu
Opublikowano: 2019-03-17

Symulator wirtualnej sceny zbrodni w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa uruchomiła nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”. Jest pierwszą uczelnią na Podkarpaciu i jedną z trzech w Polsce, które w procesie kształcenia wykorzystują symulator „Wirtualnej Sceny Zbrodni”.

Studenci prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego na specjalności kryminalistyka i kryminologia podczas zajęć dydaktycznych skorzystają z dostarczonej przez Asseco Data Systems symulacji komputerowej, która pozwala prowadzić oględziny miejsca zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości. Technologia VR pomoże nabyć praktyczne umiejętności konieczne w późniejszej pracy zawodowej.

– Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania – mówi Mariusz Lala, dyrektor zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems. – Dostarczony przez nas symulator pomoże w nauce czynności służbowych, z którymi studenci zetkną się w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia czy zabezpieczeniu śladów. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach – dodaje.

Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych na miejscu zdarzenia. Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze, prowadzące do różnych wniosków na temat śmierci denatki: morderstwo i samobójstwo. W gabinecie i prywatnej łazience prawniczki – w zależności od scenariusza – znaleźć można dowody oraz inne interaktywne, ale niepotrzebne w śledztwie przedmioty.

Po przeniesieniu się w zwirtualizowany świat, oczom studentów ukazuje się scena, jaką zastał rano mąż znanej prawniczki. Znalazł ją w jej gabinecie, w centrum miasta, martwą, z raną postrzałową głowy. Zadaniem studentów i uczniów jest prawidłowe zabezpieczenie śladów znajdujących się na miejscu zdarzenia – odpowiednimi narzędziami i w odpowiedni sposób – oraz ustalenie, czy przyczyną zgonu było samobójstwo, czy może były w to zaangażowane osoby trzecie. Każdy student poruszający się w wirtualnej rzeczywistości ma do dyspozycji profesjonalną walizkę oględzinową z narzędziami do prawidłowego przeprowadzenia analizy miejsca zdarzenia. Są tam: rękawice, wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży – mówi prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazały, że obecna młodzież ma inne podejście do nauki. Ich mózgi stają się coraz bardziej „cyfrowe”. Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy”. Dlatego szkoły wyższe muszą zmieniać podejście do edukacji, wprowadzając coraz nowsze i innowacyjne metody nauczania. Dzięki symulatorowi „Wirtualnej Sceny Zbrodni” możemy pokazać studentom, jak w praktyce wygląda zawód, który chcą w przyszłości wykonywać. Zajęcia z wykorzystaniem tego programu prowadzić będą praktycy m.in. byli i obecni pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać możliwości tego urządzenia – tłumaczy prof. Posłuszny, wyrażając nadzieję, że rzeszowska uczelnia stanie się w najbliższym czasie liderem w wykorzystywaniu technologii VR w kształceniu studentów na kierunkach humanistycznych.

Zakup „Wirtualnej Sceny Zbrodni” sfinansowano z dotacji z budżetu województwa podkarpackiego.

Źródło: WSPiA

Dyskusja (0 komentarzy)