W przyszłym tygodniu w Toruniu będzie miała miejsce ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jednym z punktów programu jest 41 Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, które w tym roku obchodzi stulecie swego istnienia.
Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Po obradach ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii tych dyscyplin w Krakowie, a także dyskusji na temat faktów z życia i ochrony zabytków z dziedzictwa Mikołaja Kopernika w Olsztynie, przyszedł czas na kolejne tematy związane z postacią słynnego astronoma. Od 12 do 16 września miejscem kongresowych wydarzeń naukowych i kulturalnych ponownie będzie Toruń. Do miasta przyjadą historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych. Ich rozważania odbywać się będą w ramach sześciu sekcji tematycznych:
W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego w dniach 11–15 września odbędzie się również 41 Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W roku 2023 PTA obchodzi 100-lecie swojego istnienia.
Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale na większość wydarzeń obowiązują elektroniczne zapisy. Wyszukiwarka wydarzeń oraz wskazówki na temat procedury zapisów dostępne są pod adresem: https://kopernik550.umk.pl/pl/program.
Dla szerokiej publiczności będą dostępne trzy wykłady wygłoszone z okazji uroczystego otwarcia toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego oraz uroczystego zakończenia obrad ŚKK. Podczas inauguracji wystąpią ks. prof. Michał Heller oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, zaś wykład zamykający przedstawi prof. Ewine van Dishoeck, była przewodnicząca Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wykłady transmitowane będą online na stronie UMK TV.
Obchodom toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego towarzyszyć będzie szereg wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czy koncerty, m.in. recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego – laureata głównej nagrody XII Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i nagrody specjalnej JM Rektora UMK.
Więcej szczegółów na stronie internetowej poświęconej toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
źródło: www.portal.umk.pl