Aktualności
Życie akademickie
06 Września
Źródło: Facebook/SUM
Opublikowano: 2023-09-06

„Triage VR” pomoże szkolić studentów z postępowania w miejscu katastrofy

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstaje aplikacja „Triage VR”. Za jej pomocą studenci będą mogli rozwiązywać dowolne zadania z zakresu segregacji rannych w miejscu katastrof masowych.

System segregacji rannych, czyli triage, jest stosowany w praktyce zespołów ratownictwa medycznego na całym świecie, najczęściej w zdarzeniach masowych i katastrofach. Procedura ta ma na celu wyznaczenie priorytetów, aby uratować jak największą liczbę poszkodowanych, a także zoptymalizować wykorzystanie personelu, sprzętu oraz wsparcia logistycznego na miejscu zdarzenia.

Na podstawie odpowiednich kryteriów poszkodowanych klasyfikuje się pod względem konieczności udzielenia pomocy medycznej do różnych grup pilności. Oznaczone są kolorami: czerwonym (poszkodowani o największym priorytecie, wymagający pilnej interwencji medycznej), żółtym (wymagający pomocy medycznej, ale nie w trybie pilnym), zielonym (pacjenci, których obrażenia nie zagrażają życiu), czarnym (osoby, które nie żyją lub są prawdopodobnie nie do uratowania w danej sytuacji).

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstaje właśnie aplikacja „Triage VR”, która jest symulatorem procesu segregacji pacjentów podczas katastrof masowych. Aplikacja wykorzystuje technikę wirtualnej rzeczywistości (VR). Jest wyposażona w edytor scenariuszy umożliwiających tworzenie wariantów symulacji przez osoby bez wiedzy technicznej.

Symulator zawiera zaawansowany edytor scenariuszy oraz bazy osób poszkodowanych. Projektujący zajęcia mają możliwość praktycznie dowolnego ustawienia i zdefiniowania obrażeń poszczególnych osób. Można będzie dokonać wyboru lokalizacji wypadku (pole namiotowe, przystanek autobusowy, centrum miasta, autostrada i wiele innych), wyboru pory dnia, a także czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, mgła, niska temperatura – objaśnia Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analizy Efektów Edukacyjnych SUM.

Uczestnik symulacji wcieli się w rolę ratownika medycznego, którego zadaniem jest poprawne i maksymalnie szybkie przejście gry w zaprojektowanym scenariuszu. Aplikacja umożliwia rozgrywkę wieloosobową (multiplayer) w trybie kooperacji. Dzięki szerokiej możliwość konfiguracji i projektowania rozgrywki, studenci SUM będą mogli rozwiązywać niemal dowolne zadania z zakresu segregacji rannych w miejscu katastrof masowych.

MK, źródło: SUM, www.centrumratownictwa.com

Dyskusja (0 komentarzy)