Aktualności
Życie akademickie
02 Lipca
Źródło: Szpital Medicover
Opublikowano: 2019-07-02

Trwa nabór w 15. edycji stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II

Od 200 do nawet 1500 zł miesięcznie mogą otrzymać młodzi warszawiacy biorący udział w programie stypendialnym Centrum Myśli Jana Pawła II. Na złożenie wniosku uczniowie mają czas do końca lipca, a studenci – do 10 października.

Ten największy samorządowy program stypendialny w Polsce uruchomiono już po raz piętnasty. W jego ramach wsparcie finansowe otrzymują uczniowie i studenci, którzy mimo stosunkowo skromnych warunków materialnych uzyskują dobre wyniki w nauce oraz wykazują się dodatkowo aktywnością artystyczną, sportową, społeczną lub naukową. Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II jest dla każdego, kto uczy się w stolicy i spełnia kryteria formalne dopuszczające do udziału w konkursie. Mogą się o nie ubiegać uczniowie szkół podstawowych (klasy 4–8), szkół ponadpodstawowych oraz studenci, których średni miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie przekracza 1500 zł. Co roku stypendia otrzymuje kilkuset warszawskich uczniów i studentów.

Ale stypendium to także możliwość wszechstronnego rozwoju. Młodzież ma szansę nie tylko na rozwój swoich talentów i pasji oraz kształtowanie swojej wrażliwości, ale także na wzajemne poznawanie się i budowanie przyjaźni. W rezultacie na przestrzeni ostatnich lat powstało środowisko byłych stypendystów im. Jana Pawła II. Wielu z nich jest już aktywnych zawodowo i często osiągają znaczące sukcesy. W tym gronie jest m.in. dr Paweł Salwa – twórca i dyrektor Polskiego Centrum Urologii Robotycznej w jednym z warszawskich szpitali. Zajmuje się wczesnym wykrywaniem i leczeniem raka prostaty z wykorzystaniem nowoczesnej technologii – robota da Vinci. Dr Salwa jest jednym z najlepszych specjalistów w tym obszarze, wykonał ponad 1000 operacji tą techniką, co czyni go najbardziej doświadczonym operatorem w Polsce i plasuje w ścisłej czołówce europejskiej.

– Stypendium zacząłem dostawać późno, bo dopiero na czwartym roku studiów, kiedy już wiedziałem dokładnie, co chcę robić. Zajmowałem się już wtedy onkologią i badaniami naukowymi. Stypendium dało mi możliwość skupienia się na tym, co było dla mnie ważne i perspektywiczne w moim rozwoju. Mogę powiedzieć z perspektywy czasu, że nie warto się rozdrabniać na trzy tysiące zainteresowań, tylko skupić się na tym, co jest dla nas najważniejsze i w czym jesteśmy dobrzy. Wiadomo, że pieniądze można samemu zarobić, ale ten czas lepiej poświęcić nawet nie na naukę, ale na rozwój siebie jako człowieka, co jest na etapie studiów najważniejsze. Stypendia pozwalają zaoszczędzić cenny czas. A sukces to trochę talent, lecz przede wszystkim ciężka praca – mówi dr Paweł Salwa.

Termin składania wniosków o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II na rok szkolny i akademicki 2019/2020 dla uczniów mija 31 lipca, a dla studentów 10 października. Kandydaci chcący ubiegać się o stypendium muszą najpierw wypełnić elektroniczny wniosek, a następnie złożyć go w wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II – operatora Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Szczegółowe informacje: www.stypendiajp2.pl.

Joanna Korzeniewska, źródło: Centrum JP II

Dyskusja (0 komentarzy)