Aktualności
Życie akademickie
11 Grudnia
Fot. Joanna Perchaluk
Opublikowano: 2023-12-11

Trwa rekrutacja do zespołu stacji polarnej na Spitsbergenie

Jeszcze tylko przez tydzień trwa rekrutacja do zespołu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie. Poszukiwani są m.in. meteorolodzy, informatyk, mechanik i… kucharz.

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego znajduje się nad Zatoką Białego Niedźwiedzia w fiordzie Hornsund w południowej części Spitsbergenu. To najdalej na północ wysunięta całoroczna polska instytucja badawcza. Jest zarządzana przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Stacja prowadzi właśnie rekrutację do swojego zespołu. Potrzebni są ochotnicy, którzy wezmą udział albo w całorocznej Wyprawie, albo śmiałkowie gotowi wyjechać tylko na okres letni.

Na Wyprawę całoroczną potrzebni są:

 • meteorolodzy w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW;
 • hydrochemik, specjalista ds. monitoringu środowiska z doświadczeniem w pracy w laboratorium chemicznym, w obsłudze chromatografu jonowego oraz w pracy w terenie;
 • geofizyk z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki i geofizyki;
 • informatyk z doświadczeniem w zakresie administrowania systemami Linux i Windows, teleinformatyki i łączności satelitarnej;
 • mechanik z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych;
 • konserwator z doświadczeniem w zakresie robót ogólnobudowlanych oraz napraw i konserwacji instalacji sanitarnych, elektrycznych i konstrukcyjnych.

Natomiast do grupy letniej dołączą:

 • oceanograf, specjalista ds. monitoringu środowiska z patentem sternika motorowodnego i z doświadczeniem w pływaniu na łodziach i pontonach typu RIB w warunkach morskich;
 • pracownik techniczny z umiejętnościami w zakresie elektryki, robót ogólnobudowlanych i hydrauliki; atutem będzie posiadanie wszelkiego rodzaju uprawnień związanych z obsługą instalacji elektrycznych (SEP), urządzeń mechanicznych (np. dźwigów HDS, ciągników, transporterów PTS) oraz uprawnień spawalniczych
 • asystent terenowy/administrator z doświadczeniem terenowym górskim, doświadczeniem w zakresie obsługi ruchu turystycznego oraz znajomością języka angielskiego;
 • kucharz z praktyką w żywieniu zbiorowym;
 • asystent kucharza z praktyką w żywieniu zbiorowym.

Stacja szuka osób o szerokim spektrum predyspozycji, często niecodziennych, ale jedną z ważniejszych jest umiejętność pracy w zespole. Oprócz zawodowych kwalifikacji i doświadczenia wymaganych przy każdym stanowisku, liczyć się będą wszystkie dodatkowo posiadane kursy, zdolności i pasje. Przed Wyprawą odbywa się również szereg szkoleń, w tym kilkudniowe szkolenie górskie w Tatrach, które ma na celu przygotowanie do pracy w warunkach zimowych.

Co należy ze sobą zabrać?

Stacja dba o odpowiednie wyposażenie uczestników wypraw. Zapewnia terenową i roboczą odzież oraz specjalistyczne wyposażenie. Posiada również dobrze wyposażony magazyn sportowy ze sprzętem turystycznym i wspinaczkowym, a także siłownię. Na miłośników książek czeka całkiem pokaźna biblioteka. Wyposażenie kuchni i zaopatrzenie magazynów umożliwi realizację kulinarnych i cukierniczych wyzwań.

Stacja jest doskonale skomunikowana ze światem. Członkowie Wyprawy mają możliwość połączenia się z bliskimi za pośrednictwem Internetu, a także telefonu stacjonarnego.

Poszukiwane są osoby zdeterminowane i gotowe na podjęcie rocznego wyzwania często ciężkiej fizycznej pracy, życia w zamkniętej i odizolowanej grupie kilku osób, ale z możliwością poznania wybitnych naukowców z całego świata korzystających z infrastruktury badawczej Stacji i niepowtarzalną okazją zetknięcia się z najdzikszą przyrodą.

Aplikacje należy składać na adres rekrutacja47@igf.edu.pl. Rekrutacja trwa do 18 grudnia. Szczegóły dostępne są  na stronie internetowej Instytutu Geofizyki PAN.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)