Aktualności
Życie akademickie
01 Czerwca
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2022-06-01

Trzy superkomputery z ACK Cyfronet AGH na liście TOP500

Po raz pierwszy w historii na liście najszybszych superkomputerów świata TOP500 znalazły się jednocześnie trzy superkomputery z jednego polskiego centrum obliczeniowego. Najwyżej sklasyfikowano Athenę, zainstalowaną właśnie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Jak wynika z najnowszego zestawienia, najszybszym superkomputerem w Polsce jest obecnie Athena, która zajmuje 105 pozycję w rankingu. Osiąga ona teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów (7709 TeraFlopsów). Zainstalowany w 2021 r. w Cyfronecie AGH system ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejsze zasoby obliczeniowe oparte o procesory i akceleratory GPGPU najnowszej generacji wraz z niezbędnym podsystemem składowania danych opartym o bardzo szybkie pamięci flash. Konfiguracja Atheny obejmuje: 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.

Niezbędnym elementem umożliwiającym wykorzystanie tak dużej mocy obliczeniowej w efektywny sposób jest zapewnienie wysokowydajnej sieci wewnętrznej superkomputera (Infiniband HDR o przepustowości 4 × 200 Gb/s na serwer) oraz bardzo szybkiego podsystemu dyskowego. Jest on zbudowany w oparciu o otwarte oprogramowanie Lustre, używane również w systemach dyskowych superkomputerów Prometheus i Zeus, oraz dedykowane serwery dyskowe wyposażone w pamięci flash w standardzie NVMe. System został zainstalowany w istniejącym centrum danych Cyfronetu oraz zintegrowany z infrastrukturą PLGrid.

Tego typu infrastruktura wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników superkomputerów Cyfronetu AGH, którzy wykorzystują infrastrukturę obliczeniową zarówno do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych (HPC), jak i do aplikowania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki oraz wielu innych dziedzin nauki. Moc obliczeniowa Atheny dla obliczeń AI to prawie 240 PetaFlopsów!

Spodziewanym efektem dostarczenia specjalizowanych zasobów obliczeniowych Atheny będzie poszerzenie zakresu prowadzonych prac badawczych, możliwość podejmowania zaawansowanych symulacji i analiz oraz zwiększenie możliwości przetwarzania spływających w sposób ciągły danych z laboratoriów z całego świata. Bezpośrednim spodziewanym efektem prowadzonych prac będą artykuły i opracowania naukowe, patenty, a w dalszej perspektywie nowatorskie rozwiązania, które mogą być podstawą dla powstawania nowych rozwiązań w gospodarce.

Athena znalazła się też w czołówce najbardziej ekologicznych superkomputerów, czyli o najwyższej wydajności energetycznej, obliczanej jako współczynnik ilości operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (mocy obliczeniowej superkomputera) do poboru energii: Gflops/W. Zajęła 9 miejsce.

Najszybszym superkomputerem na świecie został ogłoszony Frontier, zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w USA. To pierwszy superkomputer, który przekroczył barierę 1 eksaflopa (1018) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, a jego teoretyczna moc obliczeniowa to 1685,65 PFlops (1,69 EFlops). Z kolei najszybszym superkomputerem europejskim został superkomputer LUMI zbudowany dzięki współpracy 10 państw europejskich, w tym Polski. Na najnowszej liście Top500 LUMI znalazł się na trzecim miejscu i to nawet pomimo tego, że partycja GPU nie została jeszcze w pełni zainstalowana. Obecna teoretyczna moc obliczeniowa superkomputera to 537 PFlops. Polscy naukowcy mogą uzyskać dostęp do supekomputera za pośrednictwem Infrastruktury PLGrid. Działania w tym zakresie są koordynowane przez ACK Cyfronet AGH.

Oprócz Atheny na liście TOP500 znalazły się również dwa inne superkomputery z ACK Cyfronet AGH i kolejne dwa z Poznania i Gdańska:

  • 145 miejsce – Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, Altair (5880 TeraFlopsów),
  • 290 miejsce – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Ares (3510 TeraFlopsów),
  • 462 miejsce – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, Tryton Plus (2824 TeraFlopsów),
  • 476 miejsce – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Prometheus (2349 TFlops).

Superkomputery umożliwiają znaczące skrócenie czasu wykonywania obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów często zajęłyby wiele lat, a mogą być wykonane najczęściej w ciągu zaledwie kilku godzin, zaś dla wielkich zadań – kilku dni.

źródło: AGH

Pełna lista TOP500

Dyskusja (0 komentarzy)