Aktualności
Życie akademickie
06 Lipca
Źródło: GUST
Opublikowano: 2021-07-06

Turbina studentów z PŁ druga na świecie

Prototyp małej przydomowej turbiny wiatrowej opracowanej przez studentów Politechniki Łódzkiej zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych organizowanym w Holandii. 

Turbinę GUST stworzyli członkowie Studenckiego Koła Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Należą do niego żacy z różnych wydziałów łódzkiej uczelni technicznej. W tym roku zdobyli za ten projekt nagrodę w KOnkursie KOnstrukcji Studenckiej KOKOS. Kilka tygodni temu otrzymali też dofinansowanie w ministerialnym programie „Najlepsi z najlepszych” 4.0.

W Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych (International Small Wind Turbine Contest, ISWTC 2021) łódzcy studenci wystartowali po raz czwarty. W Holandii turbina łódzkich studentów była testowana w tunelu aerodynamicznym na Uniwersytecie Technicznym w Delft.

Podczas testów zostały zbadane dwie wersje wirnika: czterołopatowy oraz czteropłatowy z łopatami o wydłużonej cięciwie – relacjonuje Anna Baszczyńska, liderka projektu GUST. – Jury konkursowe było pod wrażeniem parametrów, które udało się uzyskać. Moc 620W przy prędkości wiatru 11 m/s to najlepszy wynik, jaki osiągnęła turbina GUST we wszystkich edycjach konkursu ISWTC, w których braliśmy udział. Zachwyciliśmy jury także modularną budową naszej turbiny – dodaje.

Głównymi rywalami Polaków byli Duńczycy. Różnice między osiągami obu turbin były bardzo niewielkie i jury do ostatniej chwili nie mogło zadecydować, który z zespołów powinien wygrać konkurs. Ostatecznie projekt GUST zajął drugie miejsce.  Trzy wcześniejsze występy kończyli zawsze na pierwszym miejscu.

GUST to mała przydomowa turbina wiatrowa (wysokość konstrukcji to niecałe 2 metry, średnica wirnika: 1,6 m), generująca moc 460 W przy wietrze o prędkości 10 m/s. Kształt i liczba łopat nie są dziełem przypadku -– wirnik został dokładnie przebadany w tunelu aerodynamicznym na Politechnice Łódzkiej oraz podczas konkursu w Holandii i w laboratorium w Paryżu. Jednym z modułów turbiny jest obrotnica, pozwalająca na samodzielne ustawienie się turbiny do kierunku wiatru, co maksymalizuje wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii. Do budowy turbiny wykorzystano ekologiczne, przyjazne środowisku materiały, np. polimer ABS, który jest łatwo poddawany recyclingowi. Okres zwrotu inwestycji wyliczono na około 10 lat.

Oprócz aspektów ekologicznych, ogromną rolę odgrywa opłacalność. Nasza inwestycja jest bardzo obiecująca. Znając moc elektryczną uzyskiwaną przy danym wietrze, można łatwo policzyć zysk z użycia turbiny oraz okres zwrotu inwestycji, który wynosi około 10 lat, przy kilkunastu w przypadku fotowoltaiki lub pomp ciepła. Dzięki temu nasi odbiorcy poczują realny spadek ceny prądu! – podkreśla Baszczyńska.

Projekt był prezentowany na międzynarodowych targach, m.in. w dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Wygrał też ogólnopolski konkurs EKOinnowatorzy.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)