Aktualności
Życie akademickie
03 Lipca
Źródło: GUST
Opublikowano: 2023-07-03

Turbina wiatrowa z Politechniki Łódzkiej najlepsza na świecie!

Studenci Politechniki Łódzkiej projektujący przydomowe turbiny wiatrowe wygrali międzynarodowy konkurs International Small Wind Turbine Contest w holenderskiej Hadze. To ich czwarte zwycięstwo w tej imprezie.

Studenci z zespołu GUST (Generative Urban Small Turbine) to fani energetyki odnawialnej, których ambicją jest doskonalenie kolejnych rozwiązań małych turbin powstających w ramach projektu. Najnowsza ich konstrukcja okazała się bezkonkurencyjna pod względem efektywności. Osiągnęła najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale.

Nasza turbina była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii – podkreślają studenci Politechniki Łódzkiej, którzy pokonali drużyny z Kanady, Holandii, Egiptu czy Danii.

Tegoroczna edycja była dla zespołu GUST przełomowa – niektóre z elementów zaprezentowanej turbiny zbudowano bowiem z rodzimych materiałów. To ważny krok w uniezależnieniu się od importowanych części. Ponadto stworzono nową, ekologiczną obudowę drewnianą, umożliwiającą szybką wymianę komponentów. W przypadku wybranych elementów zastosowano biokompozyty. Przełożono większość systemu konwersji energii do szafy sterowniczej (odseparowanie od gondoli turbiny). Przetestowano także dwa warianty rotora (3-łopatowa i 4-łopatowa z różną geometrią łopat). Wykorzystano również tensometr do pomiaru „momentu na wale”, co pozwoliło na lepszą analizę dynamiczną całego systemu.

To wszystko pozwoliło osiągnąć nam współczynnik mocy, czyli sprawność turbiny, na historycznym dla naszej turbiny poziomie 0,41. Jest to zarazem świetny wynik dla małych turbin wiatrowych – relacjonują mistrzowie świata.

GUST wraca do Polski z dwoma z trzech głównych nagród, bo dodatkowo konstrukcja z PŁ osiągnęła najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP). Dodajmy, że to szósty start łodzian w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych ISWTC. Trzy pierwsze występy kończyły się ich triumfem, później przez kolejne dwa lata zajmowali drugą pozycję. W tym roku powrócili na najwyższy stopień podium.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Pracuje nad nim interdyscyplinarna grupa studentów z Wydziałów: Mechanicznego; Chemicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)