„Słowa mają wielką moc – mogą sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie; że świat jest przyjazny albo wrogi; że się szanujemy albo sobą gardzimy. Wszystko zaczyna się od słów. Chcielibyśmy, by refleksja nad tym towarzyszyła wszystkim nam w codziennym życiu – i tym prywatnym, i tym publicznym. Chcielibyśmy, by ludzie pamiętali o tym, że od tego, jakich słów używamy, zależy to, jak wygląda nasz świat” – mówiła prof. Katarzyna Kłosińska 20 lutego w Poznaniu, zapowiadając interesujący projekt edukacyjny. Ta nowa kampania społeczna „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat” to inicjatywa Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Ogłoszono ją nieprzypadkowo 20 lutego, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas debaty „Język a wykluczenie” zorganizowanej w poznańskim Centrum Kultury Zamek.
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN przedstawi niebawem szczegóły dotyczące tej kampanii. Już teraz jednak zaprasza do współpracy instytucje, które pragną przeciwdziałać zjawisku przemocy słownej, coraz powszechniejszemu w naszym życiu.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata.
Z tej okazji od czterech lat Rada Języka Polskiego wraz z Poznaniem i Centrum Kultury Zamek organizuje otwarte debaty. Biorą w nich udział językoznawcy, publicyści, aktorzy i aktywiści. Co roku dyskusje poświęcone są innym zagadnieniom językowym i społecznym.
JK
(Źródło: RJP przy Prezydium PAN)