W dniach 23-25 kwietnia br. odbędzie się XXI Tydzień Samorządności. Jest to wydarzenie organizowane niezmiennie od 1997 roku przez Naukowe Studenckie Koło Samorządowców UMCS.
Impreza ma na celu promowanie idei samorządności oraz poszerzanie wiedzy z zakresu samorządu terytorialnego wśród studentów oraz mieszkańców Lublina. Przybliża mechanizmy funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce, samorządowego prawa wyborczego oraz instrumentów współudziału obywateli w rządzeniu. W ramach inicjatywy co roku odbywają się debaty naukowe, konferencje, konkursy wiedzy o samorządzie terytorialnym, a także wiele innych atrakcji. Podczas wydarzenia zapraszani są zarówno teoretycy samorządu terytorialnego, naukowcy, ale także praktycy samorządowi: radni, prezydenci, członkowie fundacji i stowarzyszeń itp.
Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się od debaty pod hasłem „Kierunki zmian w prawie o samorządzie terytorialnym w Polsce”, na którą zapraszamy 23 kwietnia br. o godz. 14.00 do sali nr 115 na Wydziale Politologii UMCS (Plac Litewski 3, Lublin). Prelegentami tego dnia będą: rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski, prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, radny miejski Eugeniusz Bielak, prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski oraz dr Katarzyna Kuć-Czajkowska z Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS.
W trakcie dyskusji eksperci wypowiedzą się na temat zmian w prawie o samorządzie terytorialnym, wskażą korzyści i konsekwencje dla mieszkańców, ale także dla samych samorządów. Szczegółowo zostaną poruszone problemy m.in. takie jak: wydłużenie kadencji władz samorządowych z 4 do 5 lat, dwukadencyjność na stanowiskach wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta, utrzymanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców, pozostawienie w rękach samorządów podziału na okręgi wyborcze, utrzymanie dotychczasowej wielkości okręgów wyborczych czy zmniejszenie liczby członków komisji wyborczej.
24 kwietnia o godz. 14.30 w Auli im. I. Daszyńskiego na Wydziale Politologii (s. 111) odbędzie się też debata naukowa „Obywatelski Lublin. Partycypacja w teorii i praktyce”. Prelegentami będą: Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności, dr Łukasz Lewkowicz – przewodniczący Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz Andrzej Skórski z Fundacji Nowy Staw. Zaproszeni goście podzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Lublinie, ale także w całym kraju. Rozmowa będzie dotyczyła różnych instrumentów partycypacji społecznej, jakimi samorządy dysponują, tj.: konsultacje społeczne, budżet obywatelski, inicjatywa uchwałodawcza, referendum, petycje.
Wstęp na debaty jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Kolejnego dnia, w środę 25 kwietnia, organizatorzy pragną zintegrować społeczność akademicką. 25 kwietnia o godz. 10:30 w Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbędzie się mecz pomiędzy studentami a wykładowcami uczelni.
Katarzyna Kozielewicz|