Prof. Maria Siemionow odebrała 31 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uroczystość była jednym z punktów programu święta uczelni.
Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podjął decyzję o uhonorowaniu tytułem doktora honoris causa prof. dr hab. n. med. Marii Siemionow w uznaniu jej licznych zasług dla rozwoju medycyny. W historii chirurgii zapisze się ona m.in. jako osoba, która dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Do tego historycznego wydarzenia doszło w grudniu 2008 roku. Operacja trwała aż 22 godziny, a brało w niej udział ośmiu lekarzy.
Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki operacji pacjentka odzyskała utraconą w wyniku postrzału szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, a tym samym zdolność do samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia – przypomniał prof. Dawid Lawrysz, promotor doktoratu honoris causa.
Doceniono nie tylko znaczący wkład prof. Siemionow w rozwój nauki polskiej i światowej w takich medycyny, jak chirurgia rekonstrukcyjna, medycyna regeneracyjna oraz transplantologia, ale także jej wybitną działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i medyczną. Dorobek naukowy prof. Siemionow liczy około 400 publikacji. Jest też autorką ponad 120 tekstów opublikowanych w książkach oraz czterech monografii. Na swoim koncie ma osiem patentów.
Nowa doktor honoris causa UWM w wygłoszonym wykładzie mówiła o wyzwaniach, które towarzyszyły jej podczas drogi zawodowej. Jak przyznała, przyświeca jej credo, by wiedzieć, dokąd się zmierza i nie zapominać, skąd się pochodzi. Wierna tej zasadzie pozostawała przez lata – zarówno wtedy, kiedy jeszcze jako studentka budowała swoje pierwsze laboratorium, jak i później, kiedy jako jedna z nielicznych kobiet zaczęła zajmować się rozwojem transplantologii. Swoją karierę prowadziła i w Polsce, i poza jej granicami, pozostając jednak w gotowości do współpracy z lekarzami polonijnymi i tymi, którzy pracują w kraju. Pod jej okiem kształciły się setki młodych lekarzy, zdobywających cenne doświadczenia. W swoim wystąpieniu podkreślała jednak, że korzyści były obustronne – kontakty z innymi lekarzami ubogacały także ją.
Choć dokonała wielkich rzeczy, a na swoim koncie ma szereg wyjątkowych wyróżnień i nagród, sama przyznała, że największą wartością towarzyszącą trudnej i wymagającej pracy, którą wykonuje od wielu lat, są relacje z innymi lekarzami, z wdzięcznymi pacjentami, z kolejnymi wychowankami, uczącymi się pod jej okiem.
Uroczyste Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się 31 maja. Tego dnia wspólnota akademicka uczciła kolejną rocznicę przyjęcia projektu ustawy o utworzeniu UWM. Dokument ten opublikowano 1 czerwca 1999 roku. W trakcie rocznicowych obchodów wręczono także statuetkę Nicolaus Copernicus. Odebrała ją prof. Danuta Kruk, zajmująca się fizyką kwantową, za wybitne osiągnięcia naukowe i eksperckie – w szczególności z zakresu magnetycznego rezonansu jądrowego – oraz za dotychczasowy wkład w rozwój naukowy i tworzenie wizerunku uniwersytetu na arenie międzynarodowej.
źródło: UWM