Aktualności
Życie akademickie
22 Lutego
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Opublikowano: 2023-02-22

Uczelnie Fahrenheita będą popularyzować naukę wraz z Hevelianum

Prezentację i promocję osiągnięć naukowych obejmuje porozumienie o współpracy podpisane przez Hevelianum i Uczelnie Fahrenheita. W ramach wspólnie prowadzonych działań będzie nie tylko popularyzowana nauka, ale również zrównoważony rozwój.

Dokument sygnowano 21 lutego w Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum. Efektów współpracy można się spodziewać już 28 maja podczas Pikniku Nauki Fahrenheita. Motywem przewodnim wydarzenia będą działania na rzecz poprawy jakości życia i kondycji naszej planety, opisane przez ONZ jako cele zrównoważonego rozwoju.

Jednym z filarów działalności uczelni jest wspólne dobro – mówi prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Ważnym aspektem naszej misji, obok kształcenia specjalistów we wszystkich niemal dziedzinach, jest również szeroko pojęta edukacja ekologiczna i kształtowanie postaw odpowiedzialności za środowisko. Realizowanie ich w sposób zrównoważony i odpowiedzialny jest kluczowe w obliczu globalnych wyzwań, z którymi mierzymy się wszyscy.

Na Górze Gradowej stanie miasteczko naukowe. Na najmłodszych będzie czekać strefa zabaw. Na nieco starszych i ich rodziców – bogaty program umożliwiający odkrywanie nauki przez zabawę, m.in. spektakularne science show.

Pierwszy Piknik Naukowy przygotowany przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański i Hevelianum odbył się na Górze Gradowej w ostatnią niedzielę maja 2022 roku. Z atrakcji  skorzystało wtedy ponad 3 tys. odwiedzających.

Na co dzień zajmujemy się nauką i dydaktyką, ale podczas Pikniku Nauki Fahrenheita możemy podzielić się tą pasją z innymi, a także pokazać, jaki wpływ ma praca naukowców na naszą rzeczywistość. W obliczu postępujących zmian klimatycznych tę pracę szczególnie widać w prowadzonych badaniach czy ekspertyzach, choć jej zakres jest znacznie większy, bo przecież na linii nauka społeczeństwo występuje wiele zależności. O tej relacji i zrównoważonym rozwoju będziemy dużo mówić podczas tegorocznego pikniku – zapowiada prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Hevelianum to centrum nauki, które za główną siedzibę ma XIX-wieczne zabudowania fortu Góry Gradowej. Znajdują się w nich wystawy matematyczno-przyrodnicze i historyczne. Z oferty zajęć edukacyjnych mogą skorzystać tu osoby indywidualne i szkoły. Od stycznia 2022 roku działa również nadmorska filia Hevelianum – Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej. W 2021 r. Hevelianum otrzymało tytuł „Popularyzatora Nauki” w kategorii „Instytucja”.

źródło: FarU

Dyskusja (0 komentarzy)