Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie otwarto Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego. Inwestycja pochłonęła blisko 1,7 mln złotych.
Nowoczesne centrum symulacji znajduje się na parterze budynku przy al. Armii Krajowej 13/15 w Częstochowie. Korzystać z niego będą studenci i wykładowcy Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Jednostka ma w ofercie kierunki, na których kształcą się przyszli lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, a także studenci pielęgniarstwa.
Powierzchnia Centrum to ponad 200 metrów kwadratowych. Najwięcej miejsca zajmuje sala ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu. Profesjonalna karetka pogotowia w każdej chwili może opuścić lokal i wyjechać na miasto. Została zakupiona już jakiś czas temu za ok. 900 tys. złotych. Dzięki dużym oknom w budynku jest doskonale widoczna z zewnątrz. Obok ambulansu znajduje się niewielkie pomieszczenie symulujące mieszkanie.
– To nasz autorski pomysł, Z tego co wiem, to jedyne takie pomieszczenie pozorujące mieszkanie, które znajduje się w centrach symulacji w Polsce – podkreśla dr Magdalena Myga-Nowak, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w Collegium Medicum UJD. – Celowo jest małe i ciasne. Chcemy, by studenci mogli ćwiczyć w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych. Pomieszczenie wyposażono w fantoma kobiety, która według scenariusza cierpi na dolegliwości. W przyszłości na terenie Centrum chcemy jeszcze przygotować symulację przejścia dla pieszych. W takich miejscach często dochodzi do wypadków. Studenci będą mieć więc zaaranżowaną sytuację, z którą będą musieli się zmierzyć – dodaje.
Kolejna sala to pomieszczenie kontrolne, w którym wykładowca, wykorzystując lustro weneckie i system kamer rejestrujących, obserwuje działania studentów. Zainstalowane w pomieszczeniu urządzenia umożliwiają łączenie się z innymi salami ćwiczeń w budynku Collegium Medicum, w tym m. in. centrum symulacji, gdzie ćwiczą pielęgniarki, a także transmisję obrazu, np. do internetu. Na nowo otwarte Centrum składa się także sala egzaminacyjna umożliwiająca przeprowadzenie egzaminów w międzynarodowym standardzie OSCE. Można tam także w klasyczny sposób przeprowadzić zajęcia lub – oglądając nagrany materiał – omówić działania studentów.
Inwestycja, którą uroczyście otwarto 2 lipca, pochłonęła ponad 1,7 mln zł.
MK, źródło: UJD