Aktualności
Życie akademickie
09 Listopada
Opublikowano: 2022-11-09

Ukazał się komiks o wilkach i badaniach nad nimi

„Wilki. Historie prawdziwe” to przyrodniczy komiks dokumentalny o ekologii i problemach ochrony wilków, którego bohaterami są naukowcy zawodowo zajmujący się tymi zwierzętami. Jednym z autorów publikacji jest doktorant Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Autorami komiksu są: Michał Figura, doktorant z Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy wykonali także ilustracje do książki.

Pomysł na książkę zrodził się po weekendowych warsztatach, podczas których włóczyliśmy się we trójkę po lasach Beskidu Żywieckiego w poszukiwaniu wilków. W poniedziałek Daniel zapytał mnie, czy nie chciałbym zrobić z nimi książki bazującej na moich opowieściach. Lepszego sposobu na edukację nie mogłem sobie wymarzyć – wspomina Michał Figura.

Wszyscy bohaterowie tego komiksu to naukowcy, którzy zawodowo zajmują się wilkami, wśród nich również uczeni z Wydziału Biologii UW. W książce przedstawiono historie kilku wilków, które były przez nich obserwowane.

Opisaliśmy między innymi losy Kosego z Roztoczańskiego Parku Narodowego; Miko, który wpadł pod samochód na DK 91 pod Toruniem, Luny­ – szczeniaka zabranego przez człowieka z lasu czy Kampinosa – wilka, który po trzymiesięcznej rehabilitacji wrócił na wolność i w poszukiwaniu partnerki przewędrował połowę Polski. Najbardziej emocjonalnie związany jestem z Halką i Luną, wilkami z grupy rodzinnej Halny, z której terytorium sąsiaduję. Przedstawiając losy tych zwierząt, chcieliśmy pokazać, jak wciąż mylne wyobrażenie mamy o tych zwierzętach, oraz przybliżyć ekologię gatunku szerszemu gronu odbiorców – wyjaśnia autor.

Ważną częścią tej popularnonaukowej książki jest opis metod badań dużych drapieżników. Ta część pokazuje, czym tak naprawdę zajmują się naukowcy pracujący z wilkami i do czego służy wiedza zdobywana w ich pracy. Książka już trafiła do rąk najmłodszych czytelników.

Podczas spotkań z dziećmi usłyszałem bardzo ciekawe pytania na temat ekologii gatunku, ale również dotyczące samych bohaterów. Odpowiedzi na większość z nich można znaleźć w książce. Myślę, że ważne jest, aby dzieci oraz dorośli, czytając tę książkę, sami mogli obalić wilcze mity, które wciąż są powielane, a oparte są na opowieściach z bajek i legend – dodaje autor.

Michał Figura jest przyrodnikiem i członkiem Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które współtworzy z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak i dr. hab. inż. Robertem W. Mysłajkiem, prof. UW. Ukończył politologię ze specjalizacją z bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Swoją pracę dyplomową poświęcił rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych pomiędzy ludźmi i wilkami. Jego projekt doktorski w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dotyczy opracowania i wdrożenia dobrych praktyk wykorzystania wilków i rysi leczonych w ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt w ochronie ich populacji w środowisku naturalnym. Zajmuje się monitoringiem wilka, rysia i niedźwiedzia, a także edukacją przyrodniczą. Jest także twórcą artykułów naukowych i ekspertyz z zakresu teriologii i ornitologii.

źródło: Wydział Biologii UW

Dyskusja (0 komentarzy)