Aktualności
Życie akademickie
21 Marca
Opublikowano: 2022-03-21

UKSW otwiera stację archeologiczną w Gruzji

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego otworzy w maju stację archeologiczną w gruzińskim Kutaisi. To efekt współpracy nawiązanej z Interdyscyplinarnym Centrum Badawczym im. prof. Stefana Krukowskiego.

Wspólne projekty badawcze w Gruzji były tematem rozmów prorektora UKSW ks. dr. hab. Marka Stokłosy z wiceministrem edukacji i sportu Zaurem Akhvledianim. W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Emzar Kakhidze, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Batumi i wykładowca na tamtejszym uniwersytecie, a także dr hab. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW, ks. dr Zenon Hanas, prezes Fundacji Rozwoju UKSW oraz dr hab. Radosław Karasiewicz Szczypiorski, dyrektor polsko-gruzińskiego Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. Stefana Krukowskiego w Tbilisi.

To właśnie w ramach tej ostatniej instytucji będzie działać stacja archeologiczna w Kutaisi. Jej oficjalne otwarcie nastąpi na początku maja. Już w tym roku archeolodzy z Instytutu Archeologii UKSW rozpoczną pierwsze badania terenowe na obszarze zachodniej Gruzji. W początkowej fazie w kręgu ich zainteresowania będzie stanowisko Pichvnari, położone na terenie dawnej Kolchidy, 10 km na północ od współczesnego miasta Kobuleti.

Archeolodzy prowadzić będą wykopaliska, a także wspierać stronę gruzińską wiedzą i doświadczeniem z zakresu zarządzania dziedzictwem archeologicznym i kulturowym. W planowanych badaniach i pracach terenowych prowadzonych z ramienia stacji wezmą udział również studenci oraz inni badacze zainteresowani badaniami na terenie Gruzji. Kierownikiem stacji będzie prof. Fabian Welc.

źródło: UKSW

Dyskusja (0 komentarzy)