Aktualności
Życie akademickie
08 Października
Fot. A. Dudek
Opublikowano: 2018-10-08

UMCS: Fotele z Chatki Żaka szukają nowego domu

W związku z remontem słynnej Sali Widowiskowej Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka wystawia na sprzedaż 380 foteli kinowych.

Oryginalne, drewniane siedziska z czerwonym obiciem pamiętają wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Chatce Żaka. Obecnie sprzedawane fotele ponad 20 lat znajdowały się w kinie Kosmos, po czym w 1986 r. zostały przeniesione do Chatki Żaka. Służyły już więc kilku pokoleniom widzów – teraz jest szansa, aby dać im drugie życie. Fotele mogą zaistnieć na nowo w kolekcjach kinomanów, jak również miłośników stylu retro i wzornictwa z czasów PRL. To także wyjątkowa okazja dla stałych bywalców Chatki Żaka, aby zdobyć jedyną w swoim rodzaju pamiątkę – ulubiony fotel może już wkrótce zagościć w ich własnym domu.

Fotele będzie można kupić w zestawach od 2 do 5 sztuk, w kategoriach cenowych od 40 zł do 80 zł za sztukę – w zależności od stanu technicznego i ilości zakupionych foteli.
Oprócz foteli, w sprzedaży są także elementy wyposażenia techniki estradowej o wartości kolekcjonerskiej, m.in.: kolumny, wzmacniacze, miksery, lampy i reflektory.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt: 81 533 32 01 w. 120.

* Chatka Żaka, w ramach rozbudowy Miasteczka Akademickiego, była w pierwotnym zamyśle Domem Społeczno-Usługowym. Została zaprojektowana w stylu modernistycznym przez Krystynę Różyską w latach 1958-1960. Budynek usytuowano w sąsiedztwie domów akademickich, przy głównym ciągu komunikacyjnym łączącym akademiki z budynkami wydziałowymi. Umieszczenie głównego wejścia od strony północnej umożliwiło swobodny dostęp do placówki od strony akademików, jak i w drodze powrotnej z zajęć. Dzięki temu założeniu, Dom Społeczno-Usługowy był zawsze „po drodze”. W zamierzeniu pomysłodawców, nowy obiekt miał pełnić funkcje: stołówki studenckiej, teatru z widownią oraz pomieszczeń dla samorządu i organizacji młodzieżowych.

Budynek oddawano w kilku etapach. Najwcześniej, bo w styczniu 1962 r., oddano do użytku część stołówkową. W październiku 1962 r. ukończono kolejną część placówki, w której mieściły się pomieszczenia administracyjno-usługowe. Niedługo później ogłoszono konkurs na nazwę placówki. Spośród nadesłanych prac uwagę jurorów przykuła nazwa „Chatka Żaka”, która zwyciężyła w ostatecznym głosowaniu. W święto 20-lecia uczelni – 23 października 1964 r. oddano do użytku ostatnią część obiektu – salę kinowo-estradową, która mogła pomieścić przeszło 400 widzów. Od 1965 roku budynek zaczął oficjalnie pełnić funkcję Akademickiego Centrum Kultury.

Od kilku lat Chatka Żaka przechodzi gruntowne zmiany. Wyremontowana została elewacja obiektu, a także część budynku, niegdyś zajmowana przez stołówkę, gdzie obecnie mieści się Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS. Obecnie rozpoczął się remont Sali Widowiskowej i pomieszczeń dotychczas nie odnawianych.

To właśnie Chatka Żaka jest bijącym sercem kultury studenckiej w UMCS. Jest to instytucja z ponad 53-letnią tradycją, w której studenci mogą realizować swoje kulturalne pasje i aspiracje. Chatka to miejsce ważne nie tylko dla  pasjonatów życia kulturalnego naszej uczelni, ale i dla mieszkańców Lublina i okolic. Wsparciem dla działań podejmowanych przez jednostkę są funkcjonujące w Chatce zespoły artystyczne i pracownie twórcze, m.in.: Chór Akademicki UMCS, Zespół Tańca Ludowego UMCS, Zespół Tańca Towarzyskiego„Impetus”, Orkiestra św. Mikołaja, Młode Djembe, Pracownia Plastyczna, Galeria Sztuki, Teatr Akademicki, Warsztaty Kreatywne, Artystyczne Warsztaty Umiejętności, Grupa Fotografów Lubelskich oraz działające w Chatce media uniwersyteckie: Akademickie Radio Centrum oraz Telewizja Akademicka TV UMCS.

W Chatce Żaka regularnie odbywają się zajęcia taneczne, teatralne, muzyczne, plastyczne, warsztaty śpiewu, improwizacji, kabaretowe, a także szereg wydarzeń mających swoją renomę nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, w tym m.in. festiwale muzyczne: Festiwal Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe”, „Bakcynalia”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody”, Chatka Blues Festiwal, teatralne: Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, wydarzenia filmowe i audiowizualne: Studenckie Konfrontacje Filmowe, Łodzią po Wiśle, Lubelskie Dni Fotografii czy  PlakatON.

Aneta Adamska

Dyskusja (0 komentarzy)