Aktualności
Życie akademickie
10 Lutego
Źródło: www.ug.edu.pl
Opublikowano: 2022-02-10

Unikalny skaner dla Uniwersytetu Gdańskiego

Jeden z zaledwie kilku na świecie skanerów do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych został zakupiony przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Urządzenie umożliwia wykrywanie w osadach fotopigmentów, które są ważnymi wskaźnikami zmian środowiska w przeszłości. 

Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego wzbogacił się o nowy sprzęt. To skaner do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych zakupiony w ramach grantu OPUS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Tego typu urządzenia są na wyposażeniu zaledwie kilka laboratoriów na świecie.

Projekt pt. Eutrofizacja, zmiany reżimu mieszania i anoksja: reakcje warwowego Jeziora Gorzyńskiego (Polska NW) na zmienność klimatu i wpływ człowieka w holocenie jest realizowany przez prof. dr. hab. Wojciecha Tylmanna. Jego współpraca z prof. Martinem Grosjeanem z Uniwersytetu w Bernie dotycząca badań nad zastosowaniami obrazowania hiperspektralnego w analizach rdzeni osadów jeziornych zaowocowała skonstruowaniem przez firmę Specim Ltd (Finlandia) prototypu skanera hiperspektralnego. Został zainstalowany na szwajcarskiej uczelni. Szybko pojawił się też pomysł kontynuowania badań i zorganizowania specjalistycznego laboratorium także na Uniwersytecie Gdańskim.

Skaner jest urządzeniem pozwalającym na analizę próbek o dużych wymiarach (szerokość 4,5–12 cm, długości do 150 cm), co ma znaczenie w przypadku rdzeni osadów geologicznych. Zainstalowana w urządzeniu kamera hiperspektralna umożliwia obrazowanie w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni (400–1000 nm) z bardzo wysoką rozdzielczością przestrzenną (40 μm) – opisuje prof. Wojciech Tylmann.

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że dzięki tej technice można wykrywać w osadach fotopigmenty (np. z grupy chlorofili czy bakteriochlorofili), które są ważnymi wskaźnikami zmian środowiska w przeszłości. Główne zalety w porównaniu do klasycznych metod laboratoryjnych to szybkość wykonywania analiz, bardzo wysoka rozdzielczość przestrzenna i niskie koszty użytkowania.

Zainstalowane w Zakładzie Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu urządzenie jest obecnie w fazie testowania i kalibracji, ale niebawem zyska pełną zdolność operacyjną – zapowiada prof. dr hab. Wojciech Tylmann.

MK, źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)